Avcıların Dikkatine

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2018-2019 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararı açıklandı.

Avcıların Dikkatine

 Aksaray Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada,4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 3 üncü maddesine dayanılarak 11 Mayıs 2018 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu, 2018-2019 Av Döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandığı duyuruldu.

Bir Günlük Avlanma Limitleri Belirlendi

Açıklamanın devamında, avına izin verilen bazı av hayvanları için avcı başına belirlenen bir günlük avlanma limitleri de belirlendi. Buna göre, kuşlar için bıldırcın 10, üveyik 5, karatavuk 3, çulluk 5, sakarmeke 4, tahtalı 4, sakarca 3, suçulluğu (bekasin) 1, kınalı ve kum keklik toplamda 2, çil keklik 2, (çil keklik avı bu av sezonunda sadece Aksaray ile 25 ilde avlanacak. Yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka, kaşıkgaga ve çıkrıkçın toplamda: 6 avlanma limiti içinde sadece 1 tanesi kılkuyruk olabileceği, memeliler için de yabani tavşan: 1, adatavşanı 2, yaban domuzu: 5, çakal 1, kaya sansarı 2, tilki 2 olarak belirlendiği ifade edildi.

Avcıların Av Dönüşünde Taşıyacakları Av Hayvanı Miktarı Da Belirlendi

Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşamaz denildi. Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcılar beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabileceği ifade edildi.

Kota Bitince Av Yasak

Bakanlığın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içinde günlük avlanma limitlerine göre MAK tarafından belirlenen avlanma günlerinde “Avlağında Avlanma İzin Belgesi” alınarak avlanılabilecek. Genel ve devlet avlağında herhangi bir türe ait kota bitince o türün o avlakta avlanması yasak. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor. Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete’de yayımlanan 17 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunlu olduğu ilgililere ve avcılara duyuruldu. Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon