Askon 10. Divan Toplantısına Aksaray Çıkarması

Dağ, Kalkınma Bakanına Dosya Sundu

Askon 10. Divan Toplantısına Aksaray Çıkarması

 Konya’da gerçekleştirilen ASKON 10. Divan toplantısına, Aksaray ASKON Şube Başkanı Hasan Dağ ve Aksaray ASKON Yönetim Kurulu Üyeleri çıkarma yaptı. Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’ın onur konuğu ve konuşmacı olduğu divan toplantısında Aksaray ASKON Şubesi temsilcisi olarak söz alan Hasan Dağ, Türkiye’nin bütün bölgelerinden gelen yaklaşık bin işadamına hitap etti. Konuşmasında Aksaray ile ilgili geniş çaplı bilgiler veren Dağ, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili iş adamlarına sunum yaptı.

“Yatırımcılara Kolaylık Sağlıyoruz”

Bütün yatırımcıları, Aksaray’a yatırım yapmaya davet eden Hasan Dağ, Aksaray Organize Sanayi Bölgesinin 6. Bölge teşviklerinin yüzde 80’inden faydalandığını, Türkiye’de sözü geçen büyük fabrikaların Aksaray’da yatırımlarının olduğunu belirten Dağ, “Aksaraylı olarak gerek Sayın Valimiz gerek Ticaret ve Sanayi Odamız, gerek Belediye Başkanımız, gerek Milletvekillerimiz gerek Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizler, bütün yatırımcılarımıza yardımcı oluyor ve elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, bürokrasiyi en aza indirmeye çalışıyor ve yatırım yapmaya gelen iş adamlarımıza kolaylıklar sağlıyoruz” dedi.

“Lojistik Bir Merkeziz”

Aksaray’ın Anadolu’da kavşak noktasında olduğunu belirten Dağ, ilimizin bir lojistik üs merkezi olduğunu yatırımcılara belirtti. Aksaray’ın kısa bir zaman içerisinde bölgesinde lider ve marka bir şehir olacağını, üçüncü organize sanayi bölgesinin açılmasıyla beraber bu bölgede 20 bin kişinin istihdam edileceğini ve bölgenin parlayan bir yıldızı olacağını yatırımcılara anlattı.

“Turistik Potansiyelimiz Yüksek”

Aksaray’ın çok büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Dağ, bütün yatırımcıları turizm alanında Aksaray’a yatırım yapmaya davet etti. Dünyaca ünlü doğa harikalarının Aksaray’da olduğunu, bunların reklamının en iyi şekilde yapılması gerektiğini ve tüm yerli yabancı turistlerin Aksaray bölgemizi görmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan’dan Destek İstedi

Aksaray’ın tarımdaki başarılarına ve sorunlarına da değinen Hasan Dağ, “Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz yoğun bir şekilde bu sorunlara mesai harcıyorlar ve çözümü için gece gündüz çalışıyorlar, Aksaray’da faaliyet gösteren bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak konu ile alakalı bizde Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’a bir dosya sunduk. Kızılırmak suyunun bölgeye taşınması, Ulukışla- Aksaray tren hattının hızlandırılması, Havaalanı yatırımlarının bütçeye alınmasını istedik” dedi.  Dağ, Bakanlığın yeni bir projesi olan, tek merkezden bütün kurumlarla alakalı işlemleri yapabileceğimiz yatırım ofislerinin, pilot il olarak ilk Aksaray’da faaliyete geçmesini Kalkınma Bakanı Elvan’dan istedi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın konu ile ilgileneceğini, Aksaray ilinin hükümet açısından önemli olduğunu belirtti. Aksaray’ın sorunları ile alakalı ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur’dan da destek istendi.Haber: Harun Atalay

banner487

banner487