“Aşı Yaptırmayın” Diyenlerin Çocuklarının Aşıları Yapılmış!

Türkiye'de yılda 40 milyon aşı yapıldığını ve aşılamalar sayesinde de bazı hastalıkların tamamen hayatımızdan çıktığını belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı sayesinde Türkiye’de her yıl 14 bin 296 çocuk ölümünün engellendiğini söyledi.

“Aşı Yaptırmayın” Diyenlerin Çocuklarının Aşıları Yapılmış!

 Aşı karşıtları ile ilgili Ceyhan şu bilgiyi verdi: “Araştırdık ki ülkemizde “Aşı yaptırmayın” diyen herkesin çocuklarının aşıları tam yapılmış. Bilinçsiz aşı karşıtları toplumu yanlış yönlendiriyor.”  Sağlık Bakanlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen 3. Ulusal Aşı Çalıştayı, Ankara'da gerçekleştirildi.  Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bulaşıcı hastalıkların azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılmasında, yaygın, kabul görmüş, en etkin ve ekonomik girişim olan aşı sayesinde, Türkiye'de her yıl 14 bin 296 çocuk ölümü engelleniyor. Türkiye'de yılda 40 milyon aşı yapılıyor ve aşılama sayesinde bazı hastalıklar hayatımızdan tamamen çıktı. Çiçek hastalığı 1977 yılında dünya yüzünden silindi ve 1980’lerden itibaren aşısı yapılmıyor. Bu çok büyük bir başarıdır. Ülkemiz 1998’den itibaren çocuk felcinden arınmış ülke statüsünde. 25 – 30 yıl önce kızamık nedeniyle her yıl binlerce çocuğumuzu kaybederken, artık bu hastalık ülkemizden silinme noktasına geldi.” dedi.

Aşının Alternatifi Hastalıktır

Etkin aşılama sayesinde kızamık hastalığının Türkiye'de yılda yalnızca 4 ila 7 kişide görüldüğünü söyleyen Ceyhan, "Aşılar olmasaydı rakamların bu şekilde olması mümkün değildi. Aşının alternatifi hastalıktır. Türkiye'nin kızamık aşısını 87'nci, menenjit aşısını da 42'nci ülke olarak takvimine ekledi. Türkiye’nin aşı bütçesi 880 milyon lira, ilaca harcanan para ise 22.1 milyar lira. Rota virüsü aşısı Afganistan ve İran dahil 94 ülkede, rahim ağzı kanseri aşısı da Libya ve Suudi Arabistan gibi birçok ülkenin aşı takviminde yer alıyor.” şeklinde konuştu.

“Aşı Yaptırmayın” Diyen Herkesin Çocuklarının Aşıları Tam Yapılmış

“Türkiye’de bir grup aşıya karşı, onları da çalıştaya doğrusunu öğrensinler diye çağırdık” diyen Ceyhan, şunları söyledi: “Araştırdık ki “Aşı yaptırmayın” diyen herkesin çocuklarının aşıları tam yapılmış. Bilinçsiz aşı karşıtları toplumu yanlış yönlendiriyor. Aşısızlık toplum sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Türkiye’de suçiçeği aşısının 2. dozunun da uygulanması şart. Son dönemde suçiçeği, kliniklerde artmaya başladı. Ayrıca çocuk ve yetişkinlerde boğmaca sayısında da artış var. Dünya için bu rakam yaklaşık 2 milyon.”

Grip Aşısında Alüminyum Yok

13 hastalığa karşı aşı yapıldığını belirten Ceyhan, “Bunların içerisinde en çok ölümü engelleyen pnömokok aşısıdır. Aşıların hepsinde birincil amaç ölümü engellemektir. İkinci amaç sakatlıkları engellemek ve üçüncü amaç ise maliyeti düşürmektir.  Sosyal medyada aşıyla ilgili dolaşan bilgilerin en az yüzde 90'ı yanlış. Örneğin grip aşısında alüminyum olduğu söyleniyor bu bir yalandır. Grip aşısında alüminyum yoktur. O yüzden aşıyla ilgili bilgileri mutlaka çok güvenilir kaynaklardan okumalıyız. Örneğin çocuk hekimine ya da aile hekimine danışın. Derneklerin sayfalarını okuyun, buralardan doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.” diye konuştu.

Medyada Yer Alan Aşı Haberleri Tartışıldı

3.Ulusal Aşı Çalıştayı’nda medyada zaman zaman yer alan spekülatif haberler ve bunların toplum sağlığına olumsuz etkilerine de yer verildi. Çalıştay bilimsel programında yer alan medya ve aşı reddi oturumları katılımcılardan yoğun ilgi gördü ve toplum sağlığı açısından medyaya yansıyan yanlış bilgilerin doğurabileceği sonuçlar gündeme getirildi. Konunun medya, hukuk, etik ve sağduyu çerçevesinde ele alındığı çalışma gruplarında toplum sağlığı açısından medyada yer alan haberlerin içeriğinin doğru bilgiye dayanmasının önemine değinildi. Gündemde kalmak, şöhret sahibi olmak için bazı grupların gündeme taşıdığı doğru olmayan bilgiler neticesinde aşılanmayan çocuklar nedeniyle hem bu çocukların sağlıkları hem de dolaylı olarak toplum sağlığının olumsuz etkilendiğinin altı çizildi.  Sonuç olarak, doğru bilgiler sağ duyulu medya ve sağlık profesyonelleri tarafından daha iyi ve işlevsel yollar ile topluma anlatılmalıdır konusunda fikir birliği sağlandı.

Aşılar Sağlık Bakanlığı Sistemi Üzerinden Dikkatle Takip Ediliyor

3.Ulusal Aşı Çalıştay’ı kapsamında aşıların taşınması ile ilgili yapılan bilgilendirmede; aşıların gerek sevk gerek ise saklanması konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş olan sistem üzerinden titizlikle takip edildiğine dikkat çekildi.  Aşıların taşınma, saklanma koşullarının, bulunduruldukları dolapların ısıların itina ile takip edildiği en ufak bir değişikliğin sistem tarafından tespit edilebildiğine değinilerek, bireylerin, Aile Sağlık Merkezlerinde güven ile aşılarını yaptırabilecekleri belirtildi. 

Aşılar Neleri Sağlıyor?

• 3 milyon çocuğun ölümü engelleniyor.

• 25 enfeksiyon hastalığı ile mücadele ediliyor.

• Aşılanmayan çocuklarda 23 kat fazla boğmaca, 9 kat fazla suçiçeği, 6.5 kat fazla pnömoniden hastaneye yatış riski bulunuyor.

• Antibiyotik kullanımını azaltıyor. Dünyada 5 yaş çocuklarda 3 doz pnömokok aşısı ile 11.4 milyon antibiyotik kullanım günü engelleniyor. Haber: Fatıma Esra Öz

banner487

banner487