Arıcılıkta Kış Bakımı

Arılara Kışlık Bakım Yapın

Arıcılıkta Kış Bakımı

 2017 yılında 14 bin kovanla yaklaşık 400 ton bal üretildiğini belirten Aksaray Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Refik İçli, bal üreticilerine arılara kışlık bakım yapmaları konusunda uyardı.

Kış bakımının bal hasadından hemen sonra yani eylül ayında başladığını belirten Birlik Başkanı İçli, “Eylül ayında koloninin kışlık bal ihtiyacı varsa karşılanır. Kışı geçirecek genç arı üretmesi için Ana arının yumurtlaması sağlanır. Kışın soğuktan ve yağışlardan etkilenmemesi için kovanın üstü ve yanlarının Sıcak ve kuru olması sağlanır kovan tabanının kuru ve serin olması sağlanır. Varroa parazitine karşı ilaçlama yapılır kovan artık kışlamaya hazırdır” dedi.

Arıcılar Eksiklerini Bu Ayda Da Kısmen Giderebilir

Eylül ayında yeterli bakımı yapamayan arıcıların eksiklerini bu ayda da kısmen gidermelerini tavsiye eden İçli, “Hava sıcaklığı 13 -14 derece olduğu zamanlarda kovanlarını açarak fazla çerçevelerini alıp arılarına sıkıştırıp yiyecek ihtiyacı varsa bir günde tüketeceği kadar sabahleyin saat 8.00 – 9.00 gibi yiyecek vererek yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ayrıca kovan üst ve yanlarına sıcak ve kuru tutacak alt kısmının kuru ve serin tutacak tedbirleri alarak kovanlarına kışlatabilirler. Varroa parazitine karşı yine özellikle yavru olmadığı bu ayda ilaçlama yapmaları gerekir” diye konuştu.

Üye Sayısı Ve Bilinçlenme Bal Üretimini Artırdı

Arı Yetiştiricileri Birliğinin 278 üyesi olduğunu da aktaran Başkan İçli, “Ocak 2018 itibariyle kovan sayısı yaklaşık 14 bindir. Bu sayı İlkbahardan itibaren 2000-3000 kadar artabilir. 2017 yılında yerli acılarımız yaklaşık 400 ton bal etmişlerdir. Bu balın yaklaşık 300 tonu kültür bitkileri ballarıdır. 100 tonu yayla balıdır. 2016 yılı bal üretimi yaklaşık 300 tondur. 2017 yılında yaklaşık 100 ton fazla bal üretilmiştir. Bunun nedeni arıcıların bilinçlendirilmesi mevsimin iyi olması ve üye sayısının artışıdır” açıklamasında bulundu. Özel Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487