Aksaraylı İlk Yerli Otomobilini Yaptı

Yeni Neslin Arabaları Aksaray’da Üretilecek

Aksaraylı İlk Yerli Otomobilini Yaptı

 Aksaraylı yerli bir firmanın sır gibi sakladığı, üretim aşamasında hiçbir şekilde görüntülenemeyen hatta bilgi dahi verilmeyen yüzde yüz Türk tasarımı elektrikli otomobil, “Hüncar” ilk kez gazetemiz tarafından görüntülendi.

Görünümü ve deneme sürüşlerindeki performansı ile göz dolduran ve öz Aksaray sermayesi ile üretilen Hüncar markası ilk kez görüntülendi. Hüncar Genel Müdürü Enes Yılmaz, aracın üretimi ve genel bilgilerini gazetemizle paylaştı. Yılmaz, 2 modelde üretilen aracın Aksaray sermayesi olduğu için hem Aksaray hem de Selçuklu ismiyle 2 modelle üretildiğini anlattı. Yakın zamanda petrol rezervlerinin yok olma tehlikesine karşı üretildiğini anlatan Yılmaz, “Elektrikli araçların şu an sadece ülkemizde değil dünya genelinde yoğun etkisi başladı. Çünkü dünya üzerindeki petrol rezervlerinin yakın zamanda yok olma tehlikesi bulunuyor. Bizim bu araçları üretmemizde ki tek amaç, insanlarımızı düşünmek. Yani halk diliyle bütçesel yönden rahatlatmak amaçlı ürettik” dedi.

Her şeyi Aksaray’a Ait ve Tamamen Yerli

Aksaray ve Selçuklu modelli Hüncar hakkında bilgiler veren Yılmaz, “Öncelikle araçlarımız yüzde 100 elektrikli olup her hangi bir yakıt içermemektedir. Tasarımı ve dizaynı tamamen bize ait olup, sadece iç aksamı Çin’de üretilmektedir. İnşallah 2 yıl sonra araçlarımızın seri üretimine geçip tüm mekanizmalarını burada üreteceğiz. Araçlarımızın şuana kadar 200 adet siparişi alındı. Bu sadece Aksaray’da değil, ülkemiz genelinde sipariş ve genelde kurumsal firmalar tarafından yapılan bir sipariş oldu. İsim hakkı, patent, tasarım ve resmiyeti tamamen Aksaray’a ve bize aittir” diye konuştu.

1 Full Sarj İle 150 Kilometre Yol Yapıyor

Yılmaz, “Araçlarımızın şuan elimizde 2 modeli var. Birisi Aksaray diğeri ise Selçuklu modelleridir. Dolu modelimizde diğer modele göre, sunroof, çelik jant, geri görüş kamerası ve dijital ekranlı müzik çalar var. Araçlarımız 1 fullsarj ile 150 kilometre yol yapar. Bir fullsarjın doldurma bedeli elektrik faturasına sadece 5 TL olarak yansır. Onun dışında hız limiti 80 kilometredir ve şehir içi ideal hız olarak tasarlandı. Araçlarımızın kapasitesi 5 kişidir ve araç ağırlığı 800 kilodur. 500 kiloya kadar yük taşıyabilir. Hatta yüzde 25 eğimli rampaları da bu ağırlıkla rahatça çıkabilirler. Araçlarımızın yolda kalma gibi bir lüksü yoktur. Çünkü sarjının bitmesine yakın zamanda sizlere doldurmanızı söyler. Ani bir elektrik kesimi yapmak isterseniz de butonu mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Vergisi Yok, 2 Yıl Garantili, 10 Sıkıntısız Sürülebiliyor

Yılmaz son açıklamasında araçların vergisinin olmadığını ve 2 yıl bakım garantisi ile talimatlara uyum sağlandığında 10 yıl sıkıntısız sürülebileceğini belirterek, “Araçlarımızın her hangi bir vergi, bandrol veya bunlar gibi bir ücret talebi yoktur. Yıllık 250 TL sigorta bedeli vardır ve 2 yıl garantisi mevcuttur. Yaklaşık 2 buçuk yıl içerisinde sadece yakıttan kendisini amorti ediyor. Aracımızın servis, tamir ve bakım işleri bizim verdiğimiz bayilikler ve bizim tarafımızdan yapılıyor. Benzinli veya LPG yakıtlı arabalardaki gibi bakımlar olmadığı için sadece 3 bin veya 4 bin kilometrede fren balatalarını değiştirmek gerekiyor. Şuan araçlarımızın hızlı sarj istasyonları Aksaray’da bulunmuyor. Fakat yaklaşık 2 hafta içerisinde bizler ve bayilerimizde faaliyete geçireceğiz. 3 günde 1 hızlı sarj özelliğimiz vardır. Diğer türlü olduğunda akü ömrümüzü tehlike altına alabiliyor. Şuan araç üzerinde bulunan akü ve bataryalar bizlerin talimatında kullanıldığı vakitte 10 yıl ömürlü olabiliyor” diyerek anlattı. Özel Haber: Yavuz Akkan

 

banner487

banner487


Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon
X