Yerli, "Kurbanlık Alırken Dikkat!"

 Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşları tatlı bir telaş sardı. Yerli çiftliği işletmecisi Ali Yerli, tüketicilerin kurbanlık seçerken dikkat etmeleri gereken hususları açıklarken, gebelik açısından bakıldığı zaman dişi hayvan seçiminden uzak durulması gerektiği ve kurbanlık hayvan alınırken öncelikle hayvanın canlı duruşuna dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yerli,

Yerli “Yıllardır ailemiz ile birlikte bu sektörde elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ederek müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Allah’ın izliyle üretmeye, ilimize ülkemize yerli sermayeyi kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.

Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatan Yerli “Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için, en az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekiyor. Etli, canlı olması gerekiyor. Kulağının veya kuyruğunun kopuk olmaması gerekiyor. Gözünün veya memesinin kör olmaması gerekiyor. Çok hasta, zayıf olmaması gerekiyor” dedi.

Tüylerinin parlak olması gerekiyor. Küçükbaş hayvanlarda, oğlaklar en az 1 yaşında, kuzuların en az 6 aylık ve annesi kadar olması gerektiğini vurgu yapan Yerli, Koyun ve koçlar zaten kurban edilebiliyor ama yaş şartı koyun ve keçilerde farklılık gösteriyor. Oğlaklar 1 yaşında olması lazım. Erkek kuzular en az 6 aylık olmalı. 1 yaşını doldurmuş olan hayvanlar zaten kurban edilebiliyor.

Büyükbaş hayvancılıkta en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Tüm hayvanların 2 yaşını doldurması dişlerinden belli oluyor. Ortadaki küçük kuzu dişlerinin düşüp büyük anaç dişlerinin çıkmış olması gerekli. Alt çenelerinde 2 büyük dişin olması gerekiyor. İslami bir ibadet yapıyoruz, bunu düzgün yapmak zorundayız” diye konuştu. Haber: Harun Atalay

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon