Yeni Sistem Geliyor! Az Kazanan...

 Ekonomi reform paketinin en önemli ayağı yeni vergi sistemi hayata geçirilecek. Buna göre az kazanandan az vergi alınacak, asgari ücretlinin vergi yükü azalacak.

Yeni Sistem Geliyor! Az Kazanan...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ekonomi reform paketinin önemli ayaklarından birini de yeni vergi sistemi oluşturuyor. Yeni sistem, az kazanandan az vergi alınması üzerine kurulurken, asgari ücretlinin yükü azalacak. Vatandaşı koruyan Mükellef Hakları İcra Kurulu oluşturulacak, ek vergi değil güçlü beyan dönemi başlayacak. Vergi reformu kapsamında hayata geçirilmesi beklenen 10 önemli başlık şöyle:

Ek Vergi Değil, Güçlü Beyan Sistemi: Ek vergi olmayacak, beyan sistemi güçlendirilecek. Finansal araçlar ile bunların dayanak varlıklarına ilişkin vergi uygulamaları uyumlaştırılacak.

Az Kazanan Az Verecek: Devlet az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alacak. Gelir Vergisi dilimleri masaya yatırılacak.

İstisna Ve Muafiyetler: Sosyal, ekonomik hedefler dikkate alınarak istisna ve muafiyetler yeniden düzenlenecek.

Kurumlar Vergisi Düşecek: Mevcut uygulamada geçici olarak yüzde 22'ye çıkarılan Kurumlar Vergisi kademeli olarak düşürülecek.

Haksız Rekabet Bitecek: Öz kaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak. Vergi düzenlemelerinde öngörülebilirlik ve istikrar gözetilecek.

Mükellef Haklarına Koruma: Mükellef Hakları İcra Kurulu kurulacak. Mali alan ile yeni politikaların uygulanmasına imkân sağlanacak.

Girişimciye Vergi Desteği: Girişimcilere, yeni iş kuranlara vergide kolaylık sağlanacak.

Usulsüzlüğe Geçit Yok: Vergi usulsüzlükleriyle mücadelede güçlü bir denetim yapısı kurulacak.

Mükellef Memnuniyeti: Mükellef memnuniyeti düzenli olarak ölçülecek, eksikler anında giderilecek.

İşletmeler Desteklenecek: Sermaye artırımına giden, halka arz yapan küçük işletmeler indirimli kurumlar vergisinden yararlanacak. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı