Yalan Salgınına Karşı 6 Kural

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koronavirüs gündemini sosyal medyada takip ederken tuzak paylaşımlara düşülmemesi için 6 altın kural açıkladı.

Yalan Salgınına Karşı 6 Kural

İletişim Başkanlığının sosyal medya kullanıcılarına önerileri 6 maddede şöyle:

Resmi Kaynaklara İtibar Edin

Hasta sayısı, lokasyonu, durumu ve hastalara yönelik uygulanan tedbirler gibi maddi bilgiler içeren konularda resmi makamlar dışında paylaşılan içeriklere itibar edilmemesi gerekiyor.

Haber Görünümlü Tuzaklara Düşmeyin

Kaynağı belirtilmeyen, etkileşimi arttırmak amacıyla “son dakika” gibi dikkat çekici başlıklarla servis edilen ve doğruluğu teyit edilmemiş haberlere dikkat edilmeli, bu gibi içerikler farklı mecralarda paylaşılarak yayılımına destek olunmaması belirtiliyor.

Bilgiyi Otoritesinden Alın

Tüm bilgilendirme faaliyetleri başta Sağlık Bakanlığı ve Bakanlık nezdinde Bilim Kurulu olmak üzere ilgili resmi kanallar vasıtasıyla eksiksiz ve şeffaf olarak yapılmalı. Sosyal medyada resmi veya akademik güvenirliği olmayan kişi ya da kuruluşların yapmış olduğu bilgilendirmelere temkinli yaklaşılması ifade ediliyor.

Ayrıştırıcı Mesajlara Dikkat

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele siyasi, etnik ve din gibi unsurlardan bağımsız olarak, milletçe topyekûn yürütülen bir mücadeledir. Zarar verme amacı taşıyan, kaosu, çatışmayı ya da ayrışmayı teşvik eden içeriklerin yayılımına katkı sunulmaması gerekiyor.

Ses Kayıtlarına İtibar Etmeyin

Özelikle WhatsApp, Telegram ya da BİP gibi haberleşme uygulamaları vasıtasıyla yayılan, kimliği belirsiz kişilerce oluşturulan, kaynağı belirsiz ve anonim olan her türlü ses kaydı ve görüntüye hiçbir şekilde itibar edilmemesi belirtiliyor.

Sahte Hesaplara Dikkat!

Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İletişim Bakanlığı ya da Diyanet İşleri Başkanlığı adına farklı sosyal medya platformlarında açılan sahte hesaplara dikkat edilmeli. Karşılaşılan bu tarz sahte hesaplar, ilgili kurumlara bildirilmesi gerekiyor. Haber Merkezi

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı