“Üreticilerimize Hayırlı Olsun”

Çiftçilere tarımsal elektrik kullanımında yüzde 12 civarında indirim sağlanmasıyla ilgili kararın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

“Üreticilerimize Hayırlı Olsun”

Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tarımsal sulamayla birlikte diğer faaliyetlerde bulunan tüm çiftçileri kapsayan yüzde 12 oranındaki elektrik indiriminden Aksaraylı çiftçilerimizde yararlanmaya başladı. Çiftçilerin girdi maliyetinde önemli bir kalem “Elektrikte sağlanan bu indirim, Üreticilerimizi doğrudan ilgilendirecek bir gelişmedir. Emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Çiftçinin üretmesi gerekiyor, üretmesi için de girdi maliyetlerinin en aza düşürülmesi gerekiyor” dedi.

 

Koçak, “Yıllardır Bir Türlü Gerçekleşmiyordu”

 

Hayvancılık, kümes hayvancılığı yapan ve tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik alabilecekler ifade eden Başkan Koçak, “Biz Ziraat Odası olarak yıllardan beri Mazot ve Enerji indirimi sağlanmasıyla ilgili beklenti içerisindeydik. Zaman zaman da bu konudaki taleplerimizi de dillendirdik. Bu bizim üreticilerimizin hakkı olan bir durumdu ancak yıllardan bu yana bir türlü gerçekleşmiyordu. Emeği geçenlere çok teşekkür ederiz” dedi. Çiftçinin üretmesi gerekiyor, üretmesi için de girdi maliyetlerinin en aza düşürülmesi gerekiyor vurgu yapan Başkan Koçak, “Bu noktada elektrik girdi maliyeti olarak önemli bir kalemdir. Günümüzde elektrik enerjisi her alanda olduğu gibi tarımda da gereklidir ve en çok tüketilen kalemlerdendir. Elektrikten indirimli olarak çiftçilerin tüketmesi, bizleri ziyadesiyle memnun etti.”

 

“Diğer Girdi Maliyetlerinde De İndirim Sağlanmalıdır”

 

Geç alınan bir karar olmasına rağmen elektrikteki indirimin çiftçilerin girdi maliyetlerinde rahatlaması açısından azda olsa önemli bir gelişme olduğunu anımsatan Başkan Koçak, “Ziraat Odamıza Kayıtlı 30 bin çiftçinin bulunduğu ilimizde ailesiyle beraber hesapladığımızda yaklaşık 100 bin kişiye karşılık gelir. Elektrikte sağlanan bu indirim, Üreticilerimizi doğrudan ilgilendirecek bir gelişmedir. Son 5-6 aylık süreçte girdi maliyetlerinin tavan yaptığı bu dönemde elektriğin bu şekilde indirilmesi elbette yüzümüzü güldürdü ama bu gelişmeler diğer girdi fiyatlarına da yansıtılmalıdır. Üreticimizin de 15-20 gün sonra tarlaya ineceğini düşünürsek, akaryakıt, gübre, zirai ilaç ve tohumda da buna benzer girişimlerin de olması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Haber: Dilek Eyüboğlu

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon