Türemiş "Geçmişten Ders Alınmalı"

 İYİ Parti Aksaray İl Başkanı Jeoloji Mühendisi Özhan Türemiş 17 Ağustos 1999'da yaşanan Gölcük Depremi'nin 20. yıl dönümünde, deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirten bir açıklama yaptı.

Türemiş

 Yaklaşık 23 bin vatandaşımızın 45 saniyede yaşamını yitirdiği gecede asıl sorumlunun deprem değil yanlış yapılmış binalar olduğunu dile getiren Türemiş rant uğruna yitirilen canları unutmadı.

"Binalar değil ihmal öldürür" diyen Türemiş, "Bundan tam 20 yıl önce, Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve yerel saatle 03.02'de gerçekleşen Marmara depremi, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Yaklaşık 45 saniye süren 7,4 şiddetindeki depremde resmi raporlara göre 17 bin 840 insan hayatını kaybetti, 23 bin 781 kişi yaralandı ve 505 kişi de sakat kaldı.

O deprem yaşandığında ben Jeoloji Mühendisliği 3. sınıfta genç bir öğrenciydim. Güzel ülkemin kaynayan bir volkan misali, yüzde 95’inin aktif faylar üzerinde olduğunu ve buna uygun yapılaşmanın gerçekleşmemesi durumunda yıkımın çok fazla can alacağını öğreniyordum… Sonra hep birlikte o geceyi yaşadık… Rant uğruna binlerce canımızı yitirdik… Unutulması mümkün olmayan kareler kazındı aklımıza" dedi.

“Yaptığım Mesleğin Sorumluluğu, Vebali Çok Büyük”

"Yaptığım mesleğin sorumluluğu, vebali çok büyük. Yaptığım iş; insan hayatıyla bire bir ilgili ve bu benim omuzlarıma büyük bir yük bindiriyor. Bu bilinçle yaptığım her projede içim gönlüm rahat. Mesleğimi bu bilinçle ifa etme gayretindeyim" diyen Türemiş Türkiye'nin deprem konusunda geçmişinden ders alması gerektiğine dikkat çekti.  Türemiş "Jeolojide değişmeyen ve sürekli kendini kanıtlayan bir kural vardır. Üniformitailizm… Yani ‘Geçmiş geleceğin aynasıdır’…

Bu gerçek unutulmadan üretilen tüm yapılar Deprem Yönetmeliği’ne uygun hale getirilmeli ve şehir planları bu gerçek ışığında yapılmalı. Zemin etütleri ‘angarya’ görülmemeli.

Binaların statik projeleri bu önemli verilere göre dizayn edilmeli… Yıllardır anlatıyoruz yine tekrar ediyorum, unutulmaması gereken tek gerçek binalar değil ihmal öldürür.  Bu acı günü tekrar yâd ediyor, yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kalanlara sabır ve güzel bir yaşam diliyorum" ifadelerini kullandı.Haber: Harun Atalay

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı