Su Kaynakları Masaya Yatırıldı

Yeraltı Su Kaynaklarımızı İyi Değerlendirmeliyiz

Su Kaynakları Masaya Yatırıldı

Eskil’de Kanola ekimi ve su kaynakları hakkında bilgilendirme toplantısında yine su masaya yatırıldı. Alternatif ürünlere yönelmenin gerektiğini vurgulayan Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Yapılan araştırmalar ve çıkan sonuçlara göre Aksaray'ın yerüstü su kaynaklarının çok zayıf olduğu yeraltı su kaynaklarımızı da hoyratça ve plansız kullanıldığının ortaya çıktığını bu nedenle yakın zamanda tarım ve hayvancılık adına zorlu bir sürecin başlayabileceğini söyledi.

Su projelerinin hazırlanarak Aksaray'ın bu konuda daha etkin çalışmalar yürütmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Özkök, “Bölgemizde daha fazla sıkıntı yaşamamak için hep beraber ortak akılla hareket etmemiz lazım. Bizlerin hedeflerine ulaşması için Kızılırmak havzalardan gelecek su transferleri çok önemlidir” dedi.

 

Katma Değeri Yüksek Ürün

 

Toplantıda, 2019-2020 sezonunda sözleşmeli yağlık kanola ekimi ile ilgili sözleşmeli ekim yapacak çiftçilere geniş bilgiler verildi. Ayrıca sözleşmeli yağlık kanola ekimi yapmak isteyen üreticilerle sözleşme yapılmaya başlandığını, yağlık kanola ekiminin ülke ve ilçe ekonomisine katkılarının neler olacağı ve faydaları, Türkiye’de nerelerde ekiminin yapıldığı, yağlık kanola bitkisi ve bölgenin sulama suyu hakkında Eskilli çiftçilere geniş bilgiler verildi. Toplantıya katılan Eskilli çiftçilerin sözleşmeli yağlık kanola ekimi hakkında sordukları sorular, uzmanlar tarafından tek tek cevaplandırılarak çiftçiler bu konuda geniş şekilde bilgilendirildiler.

 

Devlet Her Zaman Üreticisinin Yanında

 

Yapılan bilgilendirme toplantısının önemine değinen Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu öncelikli sorunların çözülmesi gerektiğini ifade etti. Karaalioğlu “devlet her zaman üreticisinin yanında olmuştur. Bizlerde sizin sorunlarınızın çözümü noktasında hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu gün alternatif ürün olan ve suyu az tüketen kanola ekimi konusunda bilgilendirildik. İnşallah bu ürünü hepiniz ekersiniz” dedi. Toplantı üreticilerden gelen soru cevaplardan sonra son buldu.

Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, DSİ Şube Müdürü Murat Nazar,  Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Eskil  Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kırlı, Ticaret Borsası Meclis Üyesi Gürsel Keskin ile birlikte Eskil Kaymakamı Kübra Karaalioğlu ve Eskil Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sanlav’ a nezaket ziyaretinde bulundu. Daha sonra Eskil Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, Eskil’de Kanola ekimi ve su kaynakları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Haber: M. Erhan Bölükbaş

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı