Sigarada Yeni Dönem! 5 Aralıkta Başlıyor

Sigarada Standart Paket Uygulaması Başlıyor

Tek tip sigara paket uygulaması için tarih belli oldu. Uygulamayla birlikte sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak.

Sigarada Yeni Dönem! 5 Aralıkta Başlıyor

Uygulama aykırı davrananlara yönelik ise 20 bin TL para cezası ve 20 gün işletme kapatma cezası verilecek. Sigarada standart paket uygulaması 5 Aralık'tan itibaren başlıyor

Sigara paketleri tamamen değişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kez daha gündeme getirdiği sigarada standart paket uygulaması 5 Aralık'tan itibaren başlıyor. Sigara paketleri tek tip ve tek renk oluyor. Paketlerde marka sadece bir yüzeyde yer alacak ve bu yüzeyin yüzde 5'ini aşamayacak. Paketlerde logo, simge veya andırıcı her hangi bir işaret olmayacak. Renk, şekil, ebatlar ve kapalı dolapların şekli Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın görüşü alınarak belirlenecek.

20 Bin TL Cezası Var

Satış alanlarında sigaralar görünen alanlardan kaldırılarak tezgâh altında kapalı dolaplarda muhafaza edilecek. Uygulama aykırı davrananlara yönelik ise 20 bin TL para cezası ve 20 gün işletme kapatma cezası verilecek.

Amaç Sigarayı Bıraktırmaya Teşvik Etmek

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de alınan görüş sonrası yasa hazırlandı ve söz konusu düzenleme 5 Aralık'tan itibaren yürürlüğe girecek. Tütün Mamullerinin Üretim Şekline, Etiketlenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile standart sigara paketleriyle çekiciliğin ve yanıltıcı özelliğin ortadan kaldırılması, sigarayı bıraktırmaya teşvik edilmesi hedefleniyor.

Recep Tayyip Erdoğan "Sigara Haramdır"

Sigaraya karşı savaş açtıklarını değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigaranın haram olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı. "Bırakalım sigarayı, içelim Rize çayı... Bırakın bu mereti, kendi kendinize zarar veriyorsunuz. İnanın bu (sigara) haramdır, Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi, 'haramdır' dedi. Yabancı bir sigara şirketi Türkiye'de yatırım yapacakmış, o yatırımı siz gidin başka bir yerde yapın. Tek tip sigara paketi uygulamasına geçiyoruz, çekici, özendirici hiçbir unsura yer verilmeyecek. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun, sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur."

70'den Fazla Söz Yer Alacak

Paket üzerinde kullanılan uyarıcı resim ve yazının da alanı yüzde 85'e çıkarılacak. Caydırıcı görüntülerle birlikte oluşturulan resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle: Sigara/tütün içenler genç yaşta ölür. Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur. Sigara/tütün içmek damarları tıkar, kalp krizine ve felçlere neden olur. Sigara/tütün içmek ölümcül akciğer kanserine neden olur. Hamileyken sigara/tütün içmek bebeğe zararlıdır.

Çocukları koruyun: Dumanınızı onlara solutmayın. Sağlık kuruluşları sigarayı/tütünü bırakmada size yardımcı olabilir. Sigara/tütün içmek yüksek derecede bağımlılık yapar, başlamayın. Sigarayı/tütünü bırakmak ölümcül kalp ve akciğer hastalıkları riskini azaltır. Sigara/tütün içmek ağrılı ve yavaş bir ölüme neden olabilir. Sigarayı/tütünü bırakmak için doktorunuzdan ve size en yakın sağlık ocağından yardım isteyin. Sigara/tütün içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur. Sigara/tütün içmek cildin erken yaşlanmasına neden olur. Sigara/tütün içmek spermlere zarar vererek doğurganlığı azaltır. Sigara/tütün dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur. Haber: Dilek Eyüboğlu

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı