Sıfır Atık Hedefine Meb’den Destek

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) iş takvimine göre 1, 5 ve 9.  sınıflar için uyum günü 5-6 Eylül tarihi ile 2019-2020 eğitim öğretim dönemi başladı. Aksaray’da 83 bin 361 öğrenci ve 6 bin öğretmen ders başı yapacak.

Sıfır Atık Hedefine Meb’den Destek

Meb’den Aksaray’a 751 Bin 435 Ücretsiz Kitap


MEB, ‘Sıfır Atık’ farkındalığını öğrencilere ücretsiz olarak sağlanan ders kitaplarının dağıtım sürecine yansıttı. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeni eğitim-öğretim döneminde öğrencilere ücretsiz olarak verilecek ders kitaplarının dağıtımında plastik poşetler kullanılmayacak. 

2019-2020 eğitim-öğretim yılında bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler için okullardan toplanan kitap talepleri doğrultusunda yaklaşık 147 milyon ücretsiz ders kitabı basıldı.

Bakanlık bu yıl öğrencilere ücretsiz olarak sağlanan ders kitaplarının dağıtım sürecinde farkındalık projesini hayata geçirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye genelinde devam eden seferberliğe okullardaki geri dönüşüm kumbaraları, öğrenci eğitimleri gibi uygulamalarla destek veren bakanlık, bu anlayışı ücretsiz ders kitaplarının dağıtım çalışmalarına yansıttı.

Aksaray İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, yeni eğitim öğretim dönemiyle ilgili bilgiler verdi.  2019-2020 eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek öğrenci ve öğretmenlere başarılar diledi. Aksaray’da 450 okul ve kurumda 4 bin 218 derslikte 6 bin öğretmen 2 bin idari personel ile 83 bin 361 öğrenci ders başı yaptı.

İl Müdürü Hacı Ömer Kartal, bu yıl Aksaray’da 2 bini idari personel olmak üzere 450 okul ve kurumda 4 bin 218 derslikte 6 bin öğretmen ve 83 bin 361 öğrencinin ders başı yapacağını söyledi. Bakanlığın 2003 yılında uygulamaya başladığı “Ücretsiz Ders Kitabı Temini Projesi" kapsamında, İl Müdürlüğü olarak bu yıl Aksaray genelinde okullardan toplanan talepler doğrultusunda 751 bin 435 adet ücretsiz ders kitabı dağıtacaklarını belirtti.

İl Müdürlüğü olarak ders kitaplarının dağıtımında 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında başlatılan farkındalık eğitim ve çalışmalarına tam destek verdiklerini söyleyen Kartal, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde, Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Türkiye genelinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesini sahiplenerek ve önemseyerek ön plana çıkarmak için proje uygulamalarıyla eğitimlerini bütün okullarımızda destekleyerek yaygınlaştıracağız dedi.

Yeni eğitim yılı için tüm hazırlıkları tamamladıklarının altını çizen Milli Eğitim İl Müdürü Hacı Ömer Kartal, MEB resmi takvimine göre bu yıl ilk kez uygulanacak ara tatillerin tarihlerini de açıkladı.

Açıklamaya göre;9 Eylül’de başlayan yeni eğitim öğretim yılının ilk ara tatili 18-22 Kasım tarihlerine denk gelecek. 1. dönem 17 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Yarıyıl tatili hafta sonlarıyla birlikte 16 gün olacak ve ikinci dönem 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatil 6-10 Nisan 2020 arasında verilecek. 13 Nisan 2020'de başlayacak ikinci dönem, 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlanarak 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

Elektronik Ortamda Yayınlanacak Kitaplar Da Dağıtımda

Öte yandan yazıda, ders kitaplarının öğrenci ve öğretmenlerin hizmetine sunulmasında yapılacak iş ve işlemler detaylarıyla sıralandı. Buna göre, takım kitaplarda öğrencilere ders ve öğrenci çalışma kitabı, öğretmenlere ise ders kitabı ve öğrenci çalışma kitabı ile öğretmen kılavuz kitabı birlikte verilecek.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için elektronik ortamda yayınlanacak kitapların listesini paylaşan MEB, bu kitapların içeriklerini PDF formatında ‘http://www.eba.gov.tr/ekitap’ adresinde hizmete sunacak.

Az gören öğrenciler için linkte yer alan kitapların içerikleri, il, ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından tabletlere yüklenerek öğrencilere ulaştırılacak.

Açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi ile yetişkinler I. ve II. kademe kitapları, ders notları ise halk eğitim merkezi müdürlüklerince teslim alınarak dağıtılacak. MEB tarafından 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için okullardan kitap talepleri toplanırken, bu çerçevede talep edilen 146 milyon 845 bin 100 adet kitap basıldı ve maarif müfettişlerin denetiminde milli eğitim müdürlüklerine gönderildi. Dilek Eyüboğlu’nun Özel Haberi

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı