Sıcak Havalarda Kaliteli Uyumanın Yolları

 Isınan havalarla birlikte kaliteli uyku uyumak daha da zorlaşıyor. İşte bunun için birkaç öneri...

Sıcak Havalarda Kaliteli Uyumanın Yolları

Stresten kaçın: Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil). Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın. Gürültü: Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir.

Işık ve elektrikli cihazlar: Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır. Küçük yatak: Uzmanlara göre yatak en az 180x240 cm boyutlarında olmalı. Alkollü içkiler: Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının. Yalıtım yaptırın: Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.

Duş alın: Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacaktır. Cep telefonu: Fransa'da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.

Su gibisi yok: Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar.

Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre. Fazla yemeyin: Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz. Sıcak havada hafif yiyecekler yiyin ve yemek ile uyku arasına en az üç saat koyun. Buzlu çarşaf: Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin. Haber: M. Erhan Bölükbaş

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon