Sgk İl Müdürü Akgün'den Atso’da Önemli Açıklamalar

 Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Bilal Akgün, ilimiz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş’ı ziyareti sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Sgk İl Müdürü Akgün'den Atso’da Önemli Açıklamalar

Yeniden Yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvelik Kurumu Prim Borçları için Yapılandırma sürelerinin uzatıldığı  belirten SGK İl Müdürü Akgün, 7143 Sayılı Kanuna göre SGK’ya sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları durumunda yapılandırma haklarının devam edeceğini belirtti.

İl Müdürü Akgün, borçların yapılandırmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve ceza yerine YI-ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlatarak,  yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenmemiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadar ödenebileceğinin altını çizdi.

“Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilecekler”

BAĞ-KUR sigortalılarının hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceklerini anlatan Akgün, hem BAĞ-KUR’un hem de genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının da bulunmaması kaydıyla bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini belirtti.

“GSS Prim Borçları da Şubat Sonuna Kadar Ödenebilecek”

SGK İl Müdürü Bilal Akgün, ayrıca 2018/ Aralık ve 2019/Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken GSS Prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın Şubat sonuna kadar ödenebileceğini belirtti.

“Borcu Yoktur Yazısı Alan, İstihdam Teşvikinden Faydalanabilecek”

Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını dile getiren Akgün, son olarak Yapılandırma Haklarını devam ettiren işverenlerin Borcu Yoktur belgesi alarak istihdam teşvikinden yararlanacaklarının altını çizdi.

Üyelere Çağrıda Bulundu

ATSO Üyelerine bu noktada çağrıda bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, SGK’da yapılandırması bozulan ve 7143 Sayılı Kanun’a göre SGK’ya sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ATSO Üyelerinin İl Müdürlüğüne giderek verilen Yapılandırmalarını yeniden düzeltmeleri noktasında çağrıda bulundu. ATSO Basın

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon