Sağlıkta Dönüşüm'de Lider Aksaray

Aksaray İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçaslan, “Sağlıkta dönüşüm modelinin Aksaray’da en iyi şekilde uygulanması için yapılan çalışmaları değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin uygulama politikaları çerçevesinde Sağlıkta en iyi hizmeti vermek için çalıştıklarını söyleyen Kılıçaslan Aksaray’da son 1 yılda yapılan hizmetleri özetledi.

Sağlıkta Dönüşüm'de Lider Aksaray

 Sabah kahvaltısında ulusal ve yerel medya mensuplarıyla bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçaslan yaptığı açıklamada “Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü olarak; Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilimize en iyi şekilde Sağlık Hizmetlerini sunma gayreti içerisindeyiz. Ülkemizde yaşanan Sağlıkta Dönüşüm Programı uygulamasının İlimize olan yansımasını en üst seviyelere ulaşmasını sağlamak için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Sağlıklı yaşam tarzının benimsendiği, toplumun tüm kesimlerince ulaşılabilir, kalite standartlarına uygun, etik ilke ve değerlerle hasta ve çalışan haklarına saygılı ve yenilikçi Sağlık Hizmetlerini İlimizde uygulamayı ve geliştirmeyi ilke edindik. Bu süreçte bize destek olan; Sayın Valimize, Milletvekillerimize, İl Başkanımıza ve Yönetimine, Belediye Başkanımıza, Kamu Kurumları Yöneticilerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Hayırseverlerimize, Basın Mensuplarımıza, Değerli Halkımıza ve Tüm Sağlık Çalışanlarımıza Teşekkürlerimi Sunarım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizin uygulama ve politikaları doğrultusunda sağlık hizmetlerinde ki kalite ve verimliliğin arttırılması yönündeki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.

Kılıçaslan’ın yaptığı değerlendirme açıklamasında Aksaray’da son 1 yılda sağlık alanında yapılan çalışmaların bir kısmı ise şöyle;

400 Yataklı Hastane Taşınmaya Hazır

400 yataklı Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni hizmet binasının yapımı tamamlanmış olup, geçici kabulü yapılarak Mart ayı sonunda Müdürlüğümüze devri gerçekleştirilmiştir. Hastane iç düzenlemesine yönelik tıbbi cihaz, mobilya, tefrişat, bilişim vb. yenileme ve düzenlemeler tamamlanmış olup, önümüzdeki süreçte taşınma işlemleri gerçekleştirilecektir. Taşınma sürecinde mevcuttaki hizmet sunumu sağlayabilecek kamuya ait ilimizdeki tek hastane olmamız nedeni ile sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi ve bu süreçte hasta ve çalışanların herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına planlamalarımız titizlikle devam etmektedir.  Yeni binada hizmet sunumuna başlanmasıyla birlikte, halkımıza daha kaliteli ve verimli hizmet sunumu sağlanacaktır. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevcuttaki 6 binada; toplam 46324 m2 kapalı alanda 476 fiili yatak kapasite ile hizmet vermekte iken, faaliyete girecek yeni hizmet binası 64631 m2 kapalı alanda 491 fiili yatak kapasitesi ile hizmet verecektir. Ayrıca yapımı hızla devam eden 200 yataklı ek hizmet binasının tamamlanmasıyla birlikte toplamda 854 yatak kapasitesi ile 136.755 m2 kapalı alanda halkımıza hizmet sunumu sağlanacaktır.

Obezite Cerrahi Uygulaması Başladı

Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması ile birlikte 4 Profesör 2 Doçent ve 34 Doktor Öğretim Üyesi akademik kadrosuna ulaşan hastanemizde, daha önceden yapılma imkânı bulunmayan; Metabolik Cerrahi, Obezite Cerrahisi, By-pass, Aort Diseksiyonu gibi birçok tedavi ve büyük ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır. 2017 yılı rakamlarına göre karşılaştırma yaptığımızda 16.287 olan ayaktan hasta sevk sayımızın 10.220 seviyesine gerilemiş olup, geçen yılın ilk dokuz aylık verilerine kıyasla 17 lik düşüş sağlanmıştır.  Önümüzdeki süreçte de sevk sayılarındaki düşüşün devam etmesi amacıyla çalışmalarımız devam edecektir.

Semt Polikliniğinde 50 Bine Yakın Hasta

2018 yılı mart ayından itibaren hasta kabulüne başlayan Muzaffer Çakır Semt polikliniği 24 saat acil servis, diş kliniği ve beş branşta Fatih Mahallesi ve bölgede yaşayan halkımıza kesintisiz sağlık hizmeti verilmektedir. İçerisinde röntgeni, tıbbi laboratuvarı ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunan semt polikliniğinde açıldığı günden itibaren yaklaşık 48500 hastaya sağlık hizmeti verilmiştir.

Aile Hekimliğinde İlerleme Sağlandı

Cumhuriyet ve Çiftlik mahallerinde bulunan ikişer hekimlik Aile Sağlığı Merkezlerinin yapımı tamamlanmış olup, önümüzdeki günlerde açılışları yapılarak bölgede ikamet eden halkımıza Aile Hekimliği Hizmeti verilmeye başlanacaktır.  Ayrıca Taşpazar Mahallesi 9 hekimlik Aile sağlığı Merkezi ve Paşacık Mahallesi 6 Hekimlik ASM+112 binalarının yapımı için ihale işlemleri yapılmakta olup sözleşme aşamasındadır.

112 İstasyonu 19’a Çıktı

İlimizin geçiş güzergâhında bulunması nedeni ile trafik kazaları sıklıkla yaşanmakta olup özellikle toplu taşıma araçlarında yaşanan bu kazalara hızla müdahale edilmesi amacıyla 112 Acil sağlık hizmetleri istasyon sayıları büyük  önem taşımaktadır.112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında il merkezinde bulunan 17 olan istasyon sayısını 19’a, 200 olan personel sayısının 270 kişiye çıkartarak ambulans ihtiyacı bulunan vakalara ulaşım süreleri kısaltılmıştır.  Yeni 112 ASH istasyonları planlaması devam etmekte olup önümüzdeki süreçte vakalara ulaşım süreleri daha da kısaltılacak ve kalite standartları arttırılmaya devam edecektir.Haber: Harun Atalay

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon