Ruhsat Sorununa Chp'den Tepki

 CHP İl Başkanlığı Aksaray Belediyesi Meclis Toplantısında alınan bazı kararları Aksaraylılara duyurmak için yazılı bir açıklama yaptı. TMMOB Mimarlar Odası tarafından açılan davalara istinaden yürütmesi durdurulan yönetmelikler nedeniyle ruhsat verme işlemlerinin durduğunun altı çizilen açıklamada ruhsat verme işlemlerinin durmasıyla inşaat sektörünün darbe alacağına dikkat çekildi.

Ruhsat Sorununa Chp'den Tepki

Konunu 4 Temmuz’da yapılan Belediye Meclisinde gündeme geldiğini ancak yapılacak işlemlerin komisyonlara iletilmeden yetki gaspı seviyesine getirildiği belirtilen açıklamada yapılan çalışmaların şehre zarar verebileceği de dile getirildi.

Yapılan yazılı açıklamada “TMMOB Mimarlar Odası tarafından açılan 2017/4840 Esas ve 2017/7567 Esas sayılı, TMMOB Şehir ve Bölge Plancıları Odası tarafından açılan 2017/4783Esas sayıl, TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından açılan 2017/4842 Esas sayılı davalar sonucunda Danıştay 6. Dairesinin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı ile Planı Alanlar Yönetmeliği’nin birçok maddesinin yürütmesini durdurmuş olması nedeni ile 08.03.2019 tarihinden sonra inşaat ruhsatlarının yukarıda dava konusunda da belirtilen hususlar dikkate alınarak verilemeyeceği kararına imza atmış, bu yolla ilimiz Aksaray’da ve tüm Türkiye’de olmak üzere inşaat ruhsatı verilmesi durdurulmuştur. Ülkemizin geçtiği ekonomik sıkıntıların üzerine birde ekonomimizin lokomotifi sayılan inşaat sektörüne büyük bir darbe vurarak durma noktasına gelmiştir. Bu konuda Çevre Şehircilik Bakanlığının ilgili birimlerince alınacak karar beklenmektedir. Edinilen bilgilere göre hükümet ve ilgili bakanlık konunun çözümünden uzak inşaat yapımının tamamen durdurulması noktasına getirileceğiyle ilgili bilgiler geldiği Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer tarafından da 04.07.2019 tarihinde yapılan Meclis Toplantısında dile getirilmiştir” denildi.

75 Dosya Bekliyor

“İlgili yönetmeliğin eklerini de durdurulması yönünde Bakanlıkla yaptığı görüşmelerle yayınlanacağı bu da mahkemenin aldığı kararı dikkate alarak yapılacak düzeltmeler sayesinde yeniden ruhsata esas projelerin geçirilebilmesini tamamen ortadan kaldırarak inşaat  projelerinin durdurulacağı ve bu konunun artık çıkmaza gireceği yönünde görüşlerini beyan etmiştir.  “Aksaray İmar Müdürlüğünde hâlihazırda 75 kadar ruhsat bekleyen dosyanın bulunduğu bu dosyaların ruhsatlandırılması amacıyla AKP Meclis üyelerince bu dosyalara ruhsat verilmesi yönünde bir önerge verilmiştir. Bundan önceki üç toplantıda sadece biz gündeme getiririz biz karar alırız yaklaşımıyla ki Belediyenin isminin önüne TC ibaresini koymayı bile muhalefet önergesi gerekçesiyle reddetmiş olan AKP Grubu ve Belediye Başkanı bu önergeyi ısrarla muhalefetle birlikte geçirebilmek adına basını ve hatta Müteahhitler Birliği’ni meclis toplantısına çağırmıştır.

Olayın en ilginç yanı da ilk defa AKP Grubu bu toplantıda fire vermiş kritik 2 eksikle toplantıya katılmıştır. Önergede sadece çap almış kişilerin bile yargı kararına rağmen inşaat ruhsatı alabilmesinin önü açılmıştır. Kamuoyu da bilmelidir ki İsteyen her kişi herhangi bir parselde yatırım yapmayı düşündüğünde çap talebinde bulunabilir. Bu talep illa o parselde inşaat yapacağı anlamına gelecek bir tasarruf anlamına gelmez. Yargı kararı ortadayken şehre zarar verecek fakat birkaç kişinin menfaatine olacak böyle bir uygulamanın önünü açacak bir önerinin getirilmesi en iyi söylemle ancak şahsi menfaatleri uğruna toplum çıkarlarını görmemek olacaktır. Grubumuz adına söz alan meclis üyesi Tolga Kara ve Bilal Özdemir bu önergenin Danıştay 6. Dairesince alınan kararı hiçe saymak yargı kararını yok saymak olacağını, Danıştay 6. Dairesinin Yürütmeyi durdurma kararını yok saymak anlamına geleceğini, Belediye Meclisinin hak ve yetki gaspı yapmış olacağını, belitmiş bu konuda hukukçu ve teknik bilirkişilerce oluşacak komisyonca değerlendirilmesinin yerinde olacağı meclisin hukukun ve yargının üzerinde bir karar almasının yasal olmayacağını belirtmişlerdir. Kamuoyuna bildirmek isteriz ki ekonomimizin geçtiği bu dar boğazda alınabilecek yasal ve hukukun üstünlüğünü esas alan kararların arkasında olacağımızı bilinmesini aynı şekilde Şahsi ve birkaç kişinin menfaatini kollayan toplumun menfaatinden uzak her türlü kararın karşısında olacağının bilinmesini isteriz” ifadelerine yer verildi. CHP Basın

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon