“Resmi İlan Yeni Fiyat Tarifesi Hayırlı Olsun”

 Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetimi, Basın İlan Fiyat Tarifesinde yapılan artışla ilgili müjde verdi. Konfederasyon’dan yapılan açıklamada  “Yerel basınımıza nefes aldıracak olan ‘Basın İlan Fiyat tarifesi artışını’ gerçekleşmiş olmasının mutluluğunu sizlerle yürekten paylaşıyoruz” denildi.

“Resmi İlan Yeni Fiyat Tarifesi Hayırlı Olsun”

Bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen Basın İlan Kurumu Reklam tarifelerindeki artış yerel basının yüzünü güldürdü. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun görüşmelerini sürdürdüğü ilan tarifelerinde artış talebi onaylandı. Konfederasyondan yapılan açıklamada “Bu vesileyle Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olan bizler; Basın İlan Fiyat tarifesinde bu yıl ikinci defa artış yapılması için verdiğimiz mücadelenin gururunu yaşadığımızın da altını çizmek istiyoruz. Hatırlayacağınız gibi 2018 yılı Haziran ayında Türkiye Gazeteciler Konfederasyonumuzun yoğun çabasıyla Resmi ilan fiyat tarifesinin arttırılmasını sağlanmıştı. Kasım ayında yapılan BİK Genel Kurulu’nda Resmi ilan fiyat tarifesinde yeni bir artış yapılması için (Ankara) Gazeteciler Cemiyeti temsilcisi Başkan Nazmi Bilgin ve Prodüktörlerin temsilcisi Şevket Karahan’ın da destekleriyle var gücümüzle çalıştık. Ne mutlu ki artış önerimiz, BİK Genel Kurulunda kabul edilerek Cumhurbaşkanlığı onayına sunuldu” dedi.

Santimetresi 15 Liraya Yükseldi

Cumhurbaşkanı’nın onayı ile fiyatların KDV hariç 15 liraya yükseldiğini ifade eden yetkililer “Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla, resmi ilanların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 15 TÜRK LİRASI olarak belirlendi. Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin karar, Resmi Gazete’nin 11 Aralık 2018 tarihli nüshasında yayımlandı. Son kararla birlikte, 2019 yılı için resmi ilan fiyat tarifesinde, günlük fiili satış ortalaması yerel gazeteler için yüzde 20, yaygın gazeteler için ise yüzde 12,50 artış sağlanmış oldu. Yeni fiyat tarifesi 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek” ifadelerini kullandı.

Bekleme Süresi 18 Aya Çıkarıldı

Ayrıca 2017 yılı başında yürürlüğe giren Resmi İlan Yönetmeliği ile vasıfsız (alt vasıflı) gazeteler ile vasıflı gazetelerin personel sayılarında yapılan düzenlemelerle ilgili de mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten yetkililer “Alt vasıflı gazetelerin personel sayıları 3’te kalırken, 3. Kategori vasıflı gazetelerin asgari kadroları 3’ten 4’e çıkmış, 2. Kategori 4’te kalmış ve 1. Kategori ise 5’ten 4’e düşmüştü. Ağustos Genel Kurulu’nda ise kurum şubesi bulunan yerlerdeki gazetelerin asgari kadrolarında düşüşe gidilmişti. Bu durumda; asgari kadrosu 3’ten 4’e yükselen gazetelerimiz için bir mağduriyet söz konusu olmuştu. Bu mağduriyeti gidermek amacı ile alt vasıflı gazetelerin 12 ay olan bekleme sürelerini 18 aya çıkarmış bulunuyoruz. Böylece kadrosu 3’ten 4’e yükselen gazetelerimiz vasıflılıktan alt vasıflılığa geçebilecekler. Bu gazetelerimiz dilerlerse günlük yayınlanmaya devam edebileceklerdir. 18 aylık bekleme süresinin, sisteme dahil olacak yeni gazeteler için caydırıcı olmasını bekliyoruz.

Örneğin; bir gazetenin sisteme girmek istemesi halinde, halen yayınını sürdüren gazetelerimiz vasıflılık için müracaat etmek sureti ile ilan almaya devam edecek ve 18 ay içinde tekrar basılı olacaklardır. Sisteme girmek isteyen gazete ise, ya bekleme süresini sonlandıracak ya da vasıflılık için müracaat ederek 24 ay beklemek zorunda kalacaktır. Her durumda; halen yayınlanmakta olan gazetelerimiz için avantaj söz konusu olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

Dijitalleşmede Emin Adımlar Atılıyor

Konfederasyon yetkililerinden yapılan açıklamada “Öte yandan, Nisan 2019’dan itibaren günlük ve aylık işlenen bilgiler tek seferde elektronik ortama yüklenecek, personel, satış, yüzölçümü gibi konulardaki aksamalar anlık tespit edilebilecek ve giderilebilecektir. Böylece bir denetim dönemine kadar bekleme sorunu da ortadan kalkacak, aksaklıklar zamanında giderilecektir.

Anadolu basını için sürdürdüğümüz mücadelede siz değerli meslektaşlarımıza katkıda bulunmuş olmaktan duyduğumuz büyük mutluluğu tekrar paylaşıyor, önümüzdeki dönemde de dayanışma içinde çalışacağımıza olan inancımızı arz ediyoruz. Resmi İlan Fiyat Tarifesi’ni kısa sürede onaylayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bu süreçte çabasını esirgemeyen BİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ertem’e, BİK Genel Kurul Üyelerine teşekkür ederken sizlere en içten sevgi, saygı ve selamlarımızı iletiyor, ekip arkadaşlarınızla birlikte 2019’da başarılı bir yayın hayatı diliyoruz” ifadeleri kullanıldı. Haber Merkezi

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı