Ramazan Pidesine Zam Yok

 Ramazan ayına sayılı günler kala Aksaray’da pide fiyatı belirlendi.Aksaray’da bu yıl Ramazan pidesine zam yok. 6 Mayıs, pazartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı öncesinde birçok ilde pide fiyatları belli oldu. Ramazan ayının başlamasına günler kala Aksaray Fırıncı Lokantacı-Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Halis Altınsoy, pide fiyatlarını duyurdu. Tekli pide 1 lira 25 kuruş, sade pide 2 lira, susamlı yumurtalı pide 2 buçuk lira. Aksaray’da Ramazan pidesi fiyatında geçen yıla göre değişiklik olmadı.

Ramazan Pidesine Zam Yok

Ekmek Ve Pide İsrafına Dikkat 

Fırıncılar Odası Başkanı Halis Altınsoy fırıncılar ile yaptıkları toplantıda, piyasadaki sıkıntılar nedeniyle bu yıl Ramazan ayında pideye zam yapmama kararı aldıklarını belirterek Ramazan ayında artış gösteren ekmek israfına karşı vatandaşları uyardı.

Ramazan’da yaşanan pide ve ekmek israfına dikkat çeken Altınsoy, "İkram ve paylaşma kültürümüzün yoğun yaşandığı ramazanda, birbirinden güzel yiyecek ve içeceklerle donatılan iftar sofralarının, ölçü kaçırılarak 'israf' sofrasına dönüşmemesi için üzerimize düşen gayreti göstermeliyiz” diye konuştu.

Ramazan ayında israfın artmasında, açken alışveriş yapılmasının etkisine vurgu yapan Altınsoy, Ramazan ayında özelikle pidenin, sıcak tüketilmek istenilmesinden dolayı iftara yakın bir saatte alınmasının tercih edildiğini belirterek, "Bu nedenle kişi normalde ihtiyacından fazlasını alarak israfa yol açabiliyor. Fazla alınan ekmek-pidenin muhafazasının doğru bir şekilde yapılmamasından dolayı da israfın önüne geçilemiyor." Sözleri ile ekmeğin nasıl korunması gerektiğine ilişkin bilgiler verdi:

"Ekmek Ve Pidelerin Buzdolabında Saklanması Tercih Edilebilir"

"Eğer aldığınız ekmeği o gün tüketmeyecekseniz, ambalajlı ekmek tercih etmelisiniz. Eğer ambalajsız almışsanız saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler. Dondurucuda çok daha uzun süre kalabilen ekmek, kilitli buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır. Donmuş ekmeklerin lezzet kaybına uğramaması için 3 ay içinde tüketilmesi gerekir. Gün içerisinde tüketilecek ekmeğin taze kalabilmesi içinse kapaklı bir ekmek kutusunda, gıda dolabında poşet içinde, serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklanması gerekir. Ekmeğin muhafaza edildiği ortam temiz tutulmalıdır. Sıcak ekmek, soğutulduktan sonra poşete konularak saklanmalıdır.”Dilek Eyüboğlu’nun Özel Haberi

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı