Puva Tedavi Yöntemi İle Birçok Deri Hastalığı Tedavi Ediliyor

 Aksaray İl Sağlık Müdürü Cengizhan Kılıçaslan Sedef, vitiligo, egzama, kronik kaşıntı ve bir tür deri kanseri olan mikozis fungoides olmak üzere pek çok deri hastalığının tedavisinde uzun yıllardır kullanılmakta olan PUVA ya da bilinen diğer adıyla Fototerapi Tedavi Yöntemi hakkında bilgi verdi.

Puva Tedavi Yöntemi İle Birçok Deri Hastalığı Tedavi Ediliyor

Tedavi yöntemini anlatan Kılıçaslan“PUVA, ilerleyen teknoloji sayesinde geliştirilen, faydalı güneş ışınları üreten bir cihaz içerisinde, Psoralen (P) olarak bilinen ışığa karşı duyarlandırıcı madde ile ultraviyole A ışınlarının (UVA) birlikte kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Tedavi başarı oranları yüksek olan PUVA'nın, hastalığı durdurduğunu, yeni lezyonların oluşumunu azalttığını veya hafifletip kontrol altına alınmasını sağlamaktadır” dedi.

Kapalı Alanda Özel Bir Tedavi Yöntemi

PUVA tedavisinin kademeli olarak arttırıldığını ifade eden Kılıçaslan “Tedavi seansları sadece birkaç saniyelik ışık maruziyeti ile başlar ve süreler her seansta kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak kademeli olarak artırılır.Tedavi kapalı bir kabin içerisinde yapılmaktadır. Kabin kapısı kilitli olmayacağı için hasta istediği an çıkabilir. Tedavi sırasında UV’nin tüm vücudunuza eşit olarak dağılabilmesi için kabinin ortasında durmanız gerekmektedir” dedi.

Koruyucu Kremlere Dikkat!

Tedavinin yaklaşık 2-3 ay sürdüğünü ifade eden Kılıçaslan “Hastalığın durumuna bağlı olmakla beraber ortalama tedavi süresi 2-3 aydır. Tedavi programın haftada 2-4 seans şeklinde uygulanmaktadır. PUVA tedavisi öncesi yüz ve vücuttaki benlerin kapatıldığını, tedavi sırasında UV ışığının gözlere zarar verme ihtimaline karşın, kabin içerisinde iken hastalara güneş koruyucu gözlük kullandırılır. Tedaviden çıktıktan sonra ve tedaviye girilmeyen günlerde, güneş gören bölgelere, doktorunuzun önereceği koruyucu kremler sürülmelidir. Şapka ve benzeri giyeceklerle vücudun açıkta kalan kısımları güneşten korunmalıdır” diye konuştu.

“Her Hasta Uygun Değil”

PUVA tedavisi uygulanabildiği hastalıkların bazılarınıpsoriazis (sedef hastalığı), vitiligo (beyaz leke hastalığı) kronik egzamalar, güneş alerjisi, deri lenfomasinin erken evresi (mikozis fungoides) ve diğer deri hastalıkları olarak sıralayan Kılıçaslan bazı hasta ve hastalıkların bu tedaviye uygun olmadığının altını çizdi. Kılıçaslan “PUVA tedavisinin güneşe duyarlılığı olan lupus ve rosacea gibi deri hastalıklarında kullanılmaması gerekmektedir. 12 yaşından küçük deri kanseri öyküsü olan çocuklar, gebeler ve emziren hastaların da PUVA tedavisinde kullanılan psoralen madde nedeniyle tedavisinin uygun görülmemektedir” şeklinde konuştu.Haber: M. Erhan Bölükbaş

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı