Para kullanımı yasaklandı

 İl Hıfzıssıhha Kurulu Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu başkanlığında toplanarak Yüksek Riskli iller arasında yer almayı sürdüren Aksaray’da uygulanacak yeni kararları duyurdu.

Para kullanımı yasaklandı

Pandemide yükselişin tespitinin ardından toplu ulaşım araçlarında yayılımın önlenmesi için HES Kodu Entegrasyonu konusunda adımların hızlandırılmasına karar verildiği belirtilen toplantı sonrası alınan kararlar arasında şehrimizde toplu taşıma yapan özel halk otobüslerine binen vatandaşlarımızın binişlerinde madeni ve kağıt para kullanılmaması ve HES kodları kişiye özel manyetik otobüs kartlarına entegre edilerek, HES kodu kontrolü yapılarak binilmesini sağlamak amacıyla temassız manyetik kart kullanımının zorunlu hale getirilmesi istendiği duyuruldu. Bu nedenle şehrimizde toplu taşıma yapan özel halk otobüslerine HES kodu kontrolü yapılarak binilmesini sağlamak amacıyla temassız manyetik kart kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verildiği ifade edildi.

Hafta Sonu Yasakları Yeniden Başlıyor

Çok yüksek riskli iller arasında yer alınması nedeniyle kısıtlamaların yeniden düzenlendiği toplantıda Hafta içi günlerde 21.00­05.00 saatleri arasında  tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına devam edilmesine, hafta sonlarında; çok yüksek risk grubunda yer alan İlimizde ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmasına karar verildiği ifade edildi.

Bu Yasaklara Dikkat!

Yayılma riski ile ilgili diğer tedbirler ise şöyle aktarıldı. “İlimizde yeme­içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerlerinin; Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00­19.00 saatleri arasında müşteri kabul edebilmelerine, aynı masada; en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilmesine, 19:00­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21.00­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00­20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet  verilmesine  karar verildiği duyuruldu. Nikah törenleri için daha önce tarih alan kişiler için bu hafta sonu 3 ve 4 Nisan’da yapılacak törenler için muafiyet uygulanması kararı alındığı duyurulan kararda Dernek ve STK genel kurulları konusunda ise çeşitli uygulamalar aktarıldı. Haber Bülteni

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı