Pancar Hasadında Gözler Taban Fiyatta

 Türkiye şeker pancarı üretiminin yüzde 6’sını tek başına karşılayan Aksaray’da pancar hasadı öncesi fiyat açıklanması bekleniyor.

Pancar Hasadında Gözler Taban Fiyatta

Aksaray Ziraat Odası Başkanı ve Bor Pankobirlik Temsilcisi Emin Koçak, Aksaray’ın 1 milyon tondan fazla şeker pancarı ürettiğine dikkat çekerek kentin şeker pancarı üretimi konusunda Türkiye’de 3. sırada olduğunu söyledi. Bu yıl hasat zamanının geldiğine dikkat çeken Koçak “Pancarın şekere yolculuğu başlamak üzere, çiftçi bileti kesecek ama kaçtan keseceğini henüz bilmiyor” dedi. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pancar fiyatını açıklaması ardından üreticilerin sevindiğini dile getiren Koçak “Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız o dönemin şartlarına göre ton başına 300 TL fiyat açıklamış ve üreticimiz bu fiyatı memnuniyetle karşılamıştı. Ancak bu yıl açıklama henüz yapılmadı inşallah pandemi sürecinde önemi anlaşılan ki biz anlaşıldığımızı düşünmek istiyoruz; çiftçimize bu yılda inşallah Cumhurbaşkanımızın açıklayacağı pancar alım fiyatı ile piyasayı yine devletin oluşturacağı ilan edilecek, belirsizliğe müsaade edilmeyecek, pancar üreticisine ve üretimine daima sahip çıkılacaktır” diye konuştu.

400 Lira Beklentisi Var

Pancarda fiyat beklentisinin geçen yıldan yüksek olduğunu da dile getiren Başkan Koçak “Beklentimiz pancar alım fiyatının 2020 yılı üretim sezonunda ton başına 400,00 TL ye yakın bir rakam olmasıyla birlikte pancar üreticisi piyasaya ezdirilmeyecek inşallah.

Dolaylı olarak üretimde açıklanacak olan iyi bir fiyat, biz üreticiler olarak, ülke insanımızın sağlığı söz konusu ise gerisi tamamen teferruattır düşüncesiyle yılmadan yıkılmadan üretmeye devam etmemize katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı