Öncelik Yayanın

Yaya  önceliğine vurgu yapmak için 5-11 Mayıs Trafik Haftası’nda Ulu Cami önünden 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na kadar yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından Trafik Haftası Programı ve ‘Trafik Sergisi’ açılışı gerçekleşti.

Öncelik Yayanın

Trafik Haftası programında konuşma yapan Emniyet Müdürü Ali Karabağ; “2019 yılı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın sloganıyla trafik yılı ilan edilmiştir. Sürücülerin yaya veya okul önü geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst seviyelere çıkarmak süratiyle yavaşlamaları veya durarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla kara yolları üzerinde yaya önceliğine vurgu yapan ‘önce yaya’ ikonları araçların yaklaşım yönünde şehrimizin önem ve öncelik arz eden tüm ışıksız yaya ve okul geçitlerine çizdirilmiştir”dedi.

 

“Bin 487 Yaya Yaşamını Yitirdi”

 

Karabağ 2018 yılında ülke genelinde kaza yerinde 495, kaza sonrası 1 aylık hastanede tedavi süresinde 992  yani toplam bin 487 yayanın trafik kazası sonucu hayatını  kaybettiğine dikkat çekerek “Meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların yüzde onyedisi yayalara çarpma şeklindedir. Trafik Haftası yol kullanıcılarının sürücü veya yayaların bilgilendirilmesi, önceliğin yaya algısının güçlendirilmesi, yaya kazalarının azaltılması ve yaya güvenliğini sağlanması amacıyla farkındalık oluşturulan etkinlikler düzenlenmektedir. Yolculara, sürücülere emniyet kemeri kullanmanın önemini tüm ekiplerle koordineli bir şekilde vatandaşları bilinçlendirmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Destek Vermek İstedim”

 

Rıza Kayaalp ise “Emniyet Müdürlüğümüz güzel bir proje yapmış. Ben de bu projeye katılıp destek vermek istedim. Öğrencilere okulda öğretmenleri trafik kurallarına uymayı, saygıyı, sevgiyi öğretecekler sizlerde bu öğrendiklerinizi annenize, babanıza ve çevredeki arkadaşlarınıza öğreteceksiniz. Ülkede çift taraflı yollarla örmek alt geçitler yapmak medeniyettir. Ama yayalara yol vermekte medeniyettir” şeklinde konuştu.

 

“Bu Can Bize Emanet”

 

Vali Ali Mantı “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın sloganıyla vatandaşlarımızın özellikle yayalara dikkat çekmek, trafikte meydana gelebilecek ihlallere, kazalara dikkat çekmek amacıyla Emniyet Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz programlar yapıyorlar” dediği konuşmasında “Hayat kutsaldır. Allah’ın verdiği bu can emanettir, bu emanete güzel ve dikkatli bir şekilde bakmalıyız. Trafik kurallara uymalıyız ve dikkat etmeliyiz. Kurallara uydukça toplumlar bizden memnun olur” ifadelerini kullandı.

 

Kahraman Polise Ödül

 

Konuşmaların ardından Vali Ali Mantı, 13/04 /2019 tarihinde otomobilin yaya çarpması sonucu olay yerine intikal ederek kalbi duran kazazedeye ilk müdaheleyi yaparak hayata döndüren Polis Memuru İbrahim Öner’e ödül verdi.

Tören sonunda Vali Ali Mantı Trafik sergisini gezdi. Kara Yolları Müdürlüğü, 112 Acil Çağrı Merkezi, Zabıta, Emniyet Müdürlüğü Jandarma Komutanlığı ve AFAD Müdürlüğünün açtıkları stantları gezdi. Vali Ali Mantı 112 Acil Çağrı Merkezi, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve AFAD Müdürlüğünün acil durumlarda yapılacak ilk yardım ve önlemler hakkında bilgi aldı.

Trafik Haftası Programına Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Jandarma Komutanı Fuat Anık, Kurum Müdürleri, Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Valilik basın

 

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı