ORUÇ TUTARKEN SAĞLIKLI BESLENMEK

Aksaray’da oruç tutarken sağlıklı beslenmenin önemine değinen Diyetisyen Belma Uyar, oruçlu iken nasıl sağlıklı beslenilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

ORUÇ TUTARKEN SAĞLIKLI BESLENMEK

Mübarek Ramazan ayının başladığını belirten ancak artan sıcaklarla ve uzayan açlık süresiyle birlikte oruç tutmanın, günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanıldığını belirten Uyar, “Bireylerin beslenme alışkanlıklarının bir anda değişmesiyle birlikte, uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır ve besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte daha kolay oruç tutmak amacıyla aşırı miktarda kalorili, enerji değeri yüksek yemekler ve tatlılar yemek gibi yanlış bir beslenme alışkanlığı benimsenebilmektedir. Oysaki vücudun ihtiyacı olan enerji artmamaktadır.

Bu durum kilo alınmasına neden olmakla birlikte, iftarda hızlı ve aşırı yemek yeme, sindirim sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa sebep olabileceği gibi, ani ve fazla yemek yenildiği için kan şekeri hızla artar ve yeniden hızla düşer.

Ve genellikle iftar sonrasında kendimiz yorgun, bitkin hissederiz. Ayrıca açlık halinin uzun sürmesi, yeterli sıvı tüketilmemesi ve sağlıksız beslenilmesinden dolayı baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, uykuya meyil, sinirlilik, hazımsızlık, şişkinlik, midede ekşime gibi sorunlar oluşur ve gün içinde de iş verimliliği düşer” dedi.

"Sahur Vaktindeki Öğün Kesinlikle Atlanmamalıdır"

Sahurda, oruçlu iken doygunluğun uzun sürmesini sağlayacak ve susatmayacak besinleri tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Uyar, “Süt, yumurta, peynir gibi protein içeriği yüksek besinler, tuzu alinmiş zeytin, ceviz, fındık, bol miktarda taze sebze tam tahıllı ekmek, tahıllı çorbalar, meyve yenilmelidir. Reçel, tatlı gibi şekerli yiyeceklerin fazla tüketilmesi, sabah daha aç kalkılmasına neden olabilir. Ayrıca sahurda yağlı hamur kızartması, tahinli- yağlı çörekler gibi su ihtiyacını artırıcı hamur işleri yerine, az yağlı sebzeli, peynirli börekler tercih edilebilir” diye konuştu. Haber: Ziya Koçak

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon