O Ay Çekirdeği Artık Aksaray'da Da Ekilecek

 Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde özel olarak üretilen Kırkağaç ay çekirdeği, Aksaraylı bir üretici tarafından alıcı buldu. Aksaraylı üretici 1 ton Kırkağaç ay çekirdeği tohumu aldı.

O Ay Çekirdeği Artık Aksaray'da Da Ekilecek

Özellikle Çin'den ithal edilen ay çekirdeğine karşı yerli üretim olma özeliği taşıyan Kırkağaç ay çekirdeği tohumu Aksaraylı çiftçi Mustafa Tanrıver tarafından ilgi gördü. Tanrıver, Kırkağaç'a gelerek 1 ton ay çekirdeği tohumu aldı.  Aksaray'da Kırkağaç ay çekirdeği üreteceklerini Tanrıver "Yapılan haberi gördükten sonra Manisa'ya geldik ve Kırkağaç ay çekirdeğini alarak Aksaray'a götürüyoruz. Çin ay çekirdeğine karşıyız. Kırkağaç'ın çerezlik ay çekirdeği artık Aksaray'da ekeceğiz. İnşallah Çin ay çekirdeğini Türkiye'den bertaraf edeceğiz. Tüm çiftçilere Kırkağaç ay çekirdeğini alıp ekmelerini tavsiye ediyorum. Ben 1 ton ay çekirdeği tohumu aldım ve Aksaray'da ekeceğim" dedi.

Kırkağaç ay çekirdeğinin Çin'den ithal edilen ay çekirdeğine göre daha kaliteli olduğunu söyleyen Kırkağaç Ziraat Odası Genel Sekreteri Emin Özarı "Kırkağaç'ta birkaç ay önce Çin ay çekirdeğine karşı başlattığımız bir üretim faaliyetimiz vardı. Kırkağaç'ta yetiştirilen ay çekirdeğimiz, Çin ay çekirdeğinden daha kaliteli, daha zengin mineral yapısına sahip ve daha sağlıklı olduğunu anlattık. Yerli malların tercih edilmesi için böyle bir kampanya başlatmıştık.

Bu kampanyamızın basında yer almasıyla sesimiz duyuldu. Bugün Aksaray'dan Kırkağaç'ta yetişen ay çekirdeği tohumunu almak için gelen çiftçi kardeşlerimize 1 ton ay çekirdeği tohum verdik. Önümüzdeki üretim sezonunda Kırkağaç’ımızda yetişen ay çekirdeklerimizin tohumları artık Aksaray'ın verimli topraklarında da yetişecek ve çerezlik olarak tüketicilerimizin sofralarına gelecek" diye konuştu. Kırkağaçlı çiftçi Ergür Oran'dan 1 ton Kırkağaç ay çekirdeği tohumu alarak Aksaray'a götüren Mustafa Tanrıver, bundan böyle Çin ay çekirdeği yerine Kırkağaç ay çekirdeğini tercih edeceklerini söyledi. Bu yıl 5 bin dekarlık bir alanda ekimi yapılan Kırkağaç ay çekirdeğinden 2 bin 500 ton rekolte hedefleniyor. Haber Merkezi

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı