Milletvekili Kaşlı “Ihlara Vadisi İçin Alan Başkanlığı İstedi”

MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı TBMM Genel Kurulunda görüşülen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alarak, “Özel coğrafik oluşumlarıyla, aynı karakteristik özelliğiyle, kültürel çeşitliliği ve önemli bir konuma sahip olmasıyla Ihlara Vadisi’nin ihmal edildiğini düşünmekteyiz. Bu sebeple Kapadokya Alan Başkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için de Alan Başkanlığı kurulmalıdır" dedi.

Milletvekili Kaşlı “Ihlara Vadisi İçin Alan Başkanlığı İstedi”

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerine Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alarak "Görüşülen kanun teklifi, böylesine müstesna bir kültürel, tarihi ve coğrafi dokunun gelecek nesillere korunarak aktarılmasına vesile olacaksa biz grubumuz adına bu kanun teklifine olumlu yaklaşıyoruz. Dolayısıyla hizmetlerin aksamadan yürütülmesi açısından yasal süreçleri hızlandırıp işlerin daha ivedilikle yürütülmesine bu kanun teklifi imkân verecekse biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak teklifi olumlu kabul ediyor ve destekliyoruz. Kapadokya’nın önemini, tarihini, kültürünü, çeşitli inançlara ev sahipliğini yaptığını hepimiz bilmekteyiz. Kasıt aramıyoruz ama özel coğrafik oluşumlarıyla, aynı karakteristik özelliğiyle, kültürel çeşitliliği ve önemli bir konuma sahip olmasıyla Ihlara Vadisi’nin ihmal edildiğini düşünmekteyiz. Bu sebeple Kapadokya Alan Başkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için de Alan Başkanlığı kurulmalıdır" dedi.

“Önemli Turizm Merkezlerindendir”

Milletvekili Kaşlı söz konusu kanun teklifi ile ilgili TBMM Genel Kurula partisi adına yaptığı konuşmada "İnsanlığın ortak mirası Kapadokya; UNESCO Dünya Mirası olarak Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerindendir. Doğa, tarih ve kültürün buluştuğu eşsiz doğal güzellikleriyle birlikte, Milattan önce yedi bin yılından günümüze kadar uzanan yolculuğunda Hititlerden Frigyalılara, Romalılardan Osmanlılara kadar birçok medeniyete, sayısız devlete, farklı inançlara, farklı kültürlere ev sahipliği yapan milli bir hazinemizdir. Milyonlarca yıl süreçle oluşa gelen Kapadokya tarihi yapısı, kültürel dokusu ve doğal yapısı ile korunmalı gelecek nesillere aktarılmalıdır. Böyle bir yapı dünyanın her yerinden ilgi çekerken Kapadokya da hoyratça betonlaşmaya ve kaçak yapılaşmaların çoğalmasına müsaade etmemiz söz konusu değildir. Görüştüğümüz kanun teklifi, böylesine müstesna bir kültürel, tarihi ve coğrafi dokunun gelecek nesillere korunarak aktarılmasına vesile olacaksa biz Milliyetçi Hareket Partisi adına bu kanun teklifine olumlu yaklaşıyoruz" diye konuştu.

"Dünya Mirasımız"

"Kapadokya’nın önemini, tarihini, kültürünü, çeşitli inançlara ev sahipliğini yaptığını hepimiz bilmekteyiz. Kasıt aramıyoruz ama özel coğrafik oluşumlarıyla, aynı karakteristik özelliğiyle, kültürel çeşitliliği ve önemli bir konuma sahip olmasıyla Ihlara Vadisi’nin ihmal edildiğini düşünmekteyiz" diyen Kaşlı "Bu sebeple Kapadokya Alan Başkanlığından ayrı olarak Aksaray Ihlara Vadisi için de Alan Başkanlığı kurulmalıdır. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği, dünyanın en büyük kanyonu olup, açık hava müzesi niteliğindeki Ihlara Vadisi bu tedbirle korunmaya alınmalıdır. Bu bölgede bulunan Aşıklı Höyükte 10 bin yıl önce beyin ameliyatı yapılmıştır. 25 yaşlarında bir kadına ait olan kafatası Aksaray Bilim Müzemizde sergilenmektedir. Kapadokya’nın giriş kapısı olan Ihlara Vadisi benimde seçim bölgem olan Evliyalar Şehri Aksaray sınırları içerisindedir. Ihlara Vadisi, farklı inançlara ev sahipliği yapmış, 14 kilometre uzunluğunda, içerisinde 100’ün üzerinde kilise ve kaya içi oyma yerleşim alanı bulunmaktadır. Vadiye gelen bütün turistlerin görmek istediği ancak 382 merdivenle inilebilmesi hasebiyle vadiye inemeyen turist sayısı oldukça fazladır.

Özellikle ülkemize gelen turistlerin yaş ortalaması da değerlendirildiğinde bölgeye gelen her beş turistten ancak biri vadi içerisine inebilmektedir.  Geçmiş dönemlerde görev yapmış belediye başkanları birçok girişimde bulunmuş ancak Ihlara Vadisine inişi kolaylaştıracak bir proje hayata geçirilememiştir. Yap-işlet-devret modeliyle, Vadiye giriş ücretinin 2-3 katı bir bedelle; karşılama merkezi, cam teras, seyir alanı, asansör ve teleferik kurulması halinde turist ziyaretçi sayısını artıracağı ve bölgemize çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz. Sözlerime son verirken Milliyetçi Hareket Partisi Aksaray vekili olarak ilimizdeki tüm problemlerin takipçisi olduğumuzu ve Allah’ın izniyle üzerimize düşeni kararlılık içerisinde yapacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu. MHP Basın

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı