Milletvekili Kaşlı, Aksaray’ın Genel Sorunlarını Tbmm’ye Taşıdı

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray Milletvekili Ramazan KAŞLI, 15.05.2019 Çarşamba günü TBMM Genel Kurulunda Kapadokya  Alanı Hakkında Kanun Teklifi’nin 1. Bölümü üzerine MHP Grubu adına söz alarak; Aksaray ilimiz ve bağlı ilçelerimizde yol, su, ısınma, tarımsal sulama ve hastane genel sorunları ile İlimiz Hasandağı Bölgesine Helvadere Kasabası merkezli yapılması gereken yatırımları dile getirerek, ısrarla bu sorunların çözülerek, yatırımların bir an önce hayata geçirilmesini belirtti.

Milletvekili Kaşlı, Aksaray’ın Genel Sorunlarını Tbmm’ye Taşıdı

Milletvekili Kaşlı TBMM’de yaptığı konuşmasında “Bir diğer problem ise ulaşım üzerinedir. Aksaray –Sarıyahşi ilçesinin Aksaray’a bağlantı yolu yoktur. Sarıyahşi’den Aksaray’a gidip gelmek oldukça problemli ve zordur. Özellikle Aksaray- Ağaçören arasındaki yolda, yolun neredeyse kullanılamaz halde olması neticesinde ciddi trafik kazaları yaşanmaktadır. Bahsettiğim yolun yenilenmesi ve Aksaray-Ortaköy arasında yapımına başlanan ancak bitirilemeyen yolun tamamlanması da hem Aksaraylı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından ve hem de il genelinde trafiğin düzenlenmesi açısından önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

“Yeterli Uzman Doktor Yok”

Kaşlı “Aksaray'ın 28 km güneydoğusunda, Hasandağı'nın kuzey eteklerinde bulunan Helvadere Kasabası bulunduğu konum itibariyle bir  turizm yerleşkesi olmaya oldukça uygundur” diyerek “Bölgenin kalkınması adına özellikle yaz ve kış dağ sporları kapsamında teleferik, kayak, doğa yürüyüşü parkurları yapılması ve hali hazırda yapılan yamaç paraşütünün daha da geliştirilerek bölgenin önemli bir turizm merkezi haline getirilmesi sağlanmalıdır. Bu katkı ülkemiz ve Aksaraylı vatandaşlarımız adına önemli bir adım olacaktır. Aksaray Sarıyahşi ve Ağaçören’de vatandaşımız ciddi bir ısınma sorunuyla karşı karşıyadır. Acil olarak doğal gazın bu iki ilçemize verilmesini talep ediyorum. 412 bin nüfusa sahip Aksaraylı hemşehrilerimize hizmet vermekte olan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yeterli sayıda uzman doktor yoktur. Sultanhanı ilçemizde devlet hastanesinin bir an önce tamamlanması gereklidir. Özellikle Ağaçören ve Sultanhanı devlet hastanelerinde branşlarda uzman doktor bulunmamaktadır. Bunun yanında Aksaray'da verimli tarım alanlarını su ile buluşturma adına Aksaray Uluırmak (Mamasın) Barajı Sulaması Yenileme Projesi başlatılmış ve fakat henüz tamamlanamamıştır. Projenin süresinin uzaması dolayısıyla Topakkaya, Yeşilova, Bağlıkaya, Çimeliyeni Köyü, Baymış, Sapmaz, Acıpınar, Hanobası, Beyazsaray, Altınkaya, Ulukışla, Yeşiltepe, Kazıcık Tolu, İsmailağa Tolu, Bayır Altı Köyleri ciddi manada mağdur olmuştur.

Eskil’in Kıraç olarak tabir edilen bölgesine dış havzadan tarımsal sulamada kullanılması için su getirilmezse bir kaç seneye kadar Aksaray’da tarımın göz bebeği olan eskil tarım yapılamaz hale gelecektir. Tarımsal sulamanın yapılamaması bölgenin büyük bölümünün tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşımızı oldukça olumsuz etkilemiştir. Mağduriyetin giderilmesi için projenin bir an önce faaliyete geçirilmesi, hız kazandırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. MHP Basın

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı