“Kurban Bayramında Pandemi Süreci Tedbirleri Alınmalı”

Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldız Kurban bayramı öncesi pandemi sürecinde alınan önlemleri aktardı. 

“Kurban Bayramında Pandemi Süreci Tedbirleri Alınmalı”

Yıldız Yaptığı açıklamada “Ülkemizde yıl içerisinde kesimi yapılan küçükbaş hayvan sayısının yüzde elliden fazlası ve büyükbaş hayvan sayısının ise tahmini yüzde 25’lik bir kısmı Kurban Bayramı’nda kesilmektedir. Ülkemizde son beş yılda ortalama yıllık kurbanlık hayvan kesiminin, yaklaşık 900 bin âdeti büyükbaş, 2 milyon 800 bin âdeti ise küçükbaş, olarak gerçekleşmiştir” dedi.

COVİD-19 salgını sonrasında büyük önem kazanan gıda arz güvenliği açısından hayvancılık sektörü ve dolayısıyla hayvansal ürünler açısından ciddi riskler oluştuğunu dile getiren Yıldız “Özellikle yetiştiricilerimiz asgari iki yıl boyunca emek verdiği kurbanlık hayvanlarının her yıl olduğu gibi vatandaşa intikaline engel bir durumun ortaya çıkıp çıkmayacağından emin olamamaktadır. Diğer taraftan COVİD-19 salgınının dünyada ve ülkemizde halen devam ediyor olması kurban hizmetleri sürecince halk sağlığı ve çevre sağlığı açısından geçmiş yıllara göre ilave bir kısım tedbirlerin alınması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Veteriner Hekimleri Odasına intikal eden raporlara göre; kurbanlık hayvan nakillerinde, hayvan satış yerlerinin oluşturulmasında, kesim ve kesim sonrası halk sağlığı ve çevre sağlığı hususlarında, toplu satış yerleri ile  kesim yerlerinde olası risklere ve olumsuzluklara yönelik acil ve sıkı tedbirlerin alınması ve söz konusu yerler ile ilgili etkin bir denetim mekanizması kurulmasına ve işletilmesine imkân sağlayacak bir altyapının kurulması büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Hekimler Aktif Yer Almalı”

Yıldız kurulacak kurulacak kontrol ve denetim sistemi içerisinde veteriner hekimlerin aktif olarak yer alması ve bu süreçte veteriner hekimlere dönük şiddet olaylarının yaşanmaması için gerekli idari ve güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğinin de altını çizdi. Haber: Bekir Tosun

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı