Kurban Bayramında Nelere Dikkat Edilmelidir!

"3 Öğün Et Yemeyin Hafif Beslenin"

Aksaray Üniversitesi Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Cansu Ilıkan yaklaşan Kurban Bayramıyla ilgili olarak beslenme hususunda halkımızın dikkat etmesi gereken konulara değindi.

Kurban Bayramında Nelere Dikkat Edilmelidir!

“Bayram boyunca kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır" diyen Cansu Ilıkan "Kalp -damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon ve böbrek hastaları kontrolsüz et tüketimi konusunda risk grubundadır. Bu yüzden porsiyon kontrolüne dikkat edilmeli, normal beslenmemizde olması gereken besin gruplarının yine günlük beslenmemize eklenmesine dikkat edilmelidir. Sakatat ve kuyruk yağı tüketiminden kaçınılmalıdır. Kırmızı et protein ve ayrıca demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1, A vitamini açısından zengindir. Bu vitamin ve minerallerin vücutta kullanılabilirliğini artırmak için etler sebzelerle birlikte tüketilmelidir " dedi.

"Riskli Hastalar Dikkat!"

Sağlıklı bir bayram için  uyarılarda bulunan Ilıkan "Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksektir. Görünür yağlar alınsa da et %20 yağ içermektedir. Bu yüzden risk grubunda saydığımız kişilerin dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Bayramda et kesildiği gün de tüketilmektedir. Bu da etin daha zor sindirilmesine sebep olmaktadır. Sindirimi kolaylaştırmak için melisa, papatya, zencefil, nane gibi bitki çaylarından faydalanabilir. Mide rahatsızlığı olan kişiler eti 1 gün bekleterek tüketmelidir" ifadelerini kullandı.

"Haşlama Tercih Edin"

"Et pişirilirken kızartmak ve yağ ekleyerek kavurmaktan kaçınılmalı" vurgusunda bulunan Cansu Ilıkan "Daha çok, haşlanmış etler , yağsız kısık ateşte pişirilmiş etler tercih edilmelidir. Her 3 ana öğünün de et içermesinin önüne geçilmeli daha çok et öğle yemeklerine eklenip diğer öğünler hafif beslenilmelidir. Bayramın 4 günü de tatlı tüketmekten kaçınılmalıdır. Günlük en az 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Son olarak; bayramlarda da diğer günlerde olması gereken yeterli ev dengeli beslenme ilkelerine uygun beslenilmelidir. Sağlıklı ve mutlu bayramlar dilerim” açıklamasından bulundu. Haber: M. Erhan Bölükbaş

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı