Korona Virüs Nedeniyle Evde Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolu

Korona virüs nedeniyle eve kapanan çocukların sağlıklı bir süreç geçirmeleri için aile büyüklerine dikkatli olmaları uyarısında bulunan uzmanlar, çocuklar ve evde yapabilecekler konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Korona Virüs Nedeniyle Evde Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolu

Çocuklara yaşlarına uygun doğru bilgi vermek, onlarla disiplinli ama yakın temasta kalıp kaliteli vakit geçirmek, sevgi bağlarını güçlendirecek ortak etkinlikler yapmak kritik öneme sahip.

Korona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında evde kalan aile fertlerinin bu süreci gerek fiziksel gerekse psikolojik açıdan en sağlıklı şekilde geçirmeleri önem taşıyor.

Keyifli İşlere Özel Zaman Ayrılmalı Planlama Yapılmalı

Öncelikle sakin olun. Çocuklarla korona virüs salgını ve bu süreçle ilgili konuşun. Kaygıdan ve panikten uzak durun güven verin. Günlük rutinlerinizi olabildiğince sürdürün.

Planlama yapın. Uzaktan eğitim dersleri ile birlikte günü etkin biçimde bölmek, planlamak önemli. Kaliteli zaman geçirme, öncelikle günü etkin biçimde planlayıp hem görev hem de keyifli işler yapmaya zaman ayrılarak mümkün olabilir.

Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolu

Evlerde kaliteli zaman geçirmenin yolu çocuk ve gençlerin hoşlandığı aktiviteye özel zaman ayrılmasıdır. Gün içerisinde gerçekleştirilen görevler sonrasında çocuk ya da gencin seçtiği aktiviteyi gerçekleştirin. Oyun oynamak, sohbet etmek, birlikte bir şey izlemek, bir şey pişirmek, bir hobiye zaman ayırmak vb. Kitap okuyun, müzik dinleyin.

Evde düzen ve disiplini mutlaka sağlayın. Herkes istediği zamanda istediğini yaparsa, evde disiplini yakalamak zorlaşır. Evde keyif ve huzurun olması için kurallara ihtiyaç var. Aksi durumda hem evde hem de dışarıdaki belirsizliğin artması sebebiyle hem çocuklar hem yetişkinlerde huzursuzluk ve endişe duyguları artabilir.

Bu nedenle evde oluşturulacak kural ve rutinleri hep birlikte oluşturun.

Bilgisayar Ve Telefona Günde En Fazla İki Saat

Tablet, televizyon ve telefon kullanımları aile fertlerinin yaşlarına göre ayrı düzenlenmeli. Uzmanlar iki yaş ve altındaki çocuklara bilgisayar, telefon vb. verilmesini önermiyor. Sonrasında yaşa göre eğitici bir program ile 10 dakika ile başlanabilir. En fazla süre ise iki saat olmalı. Bütün aktiviteler kısa sürdürülmelidir. Konsantrasyon ve dikkat açısından süreler iki saat ve altında tutulmalıdır. Bu sürelere ders çalışmakta dâhil. Çocuk ve gençlerin TV ve internette ne şekilde vakit geçirdiğini mutlaka kontrol edin.  Korona virüs nedeniyle sağlıklı bir süreç için mutlaka evde kalın. Ev ziyaretlerinde bulunmayın ve çocuklarınızı diğer çocuklarla oynamaları için dışarıya çıkarmayın. Zorunlu olmadıkça sizlerde evden çıkmayın. Hedefiniz oyalanmak değil, aile fertleri ile zamanınızı paylaşmak ve birlikte eğlenmek olmalıdır. Haber: M. Erhan Bölükbaş

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı