Korona Fırsatçıları Hayvancılığı Hedef Aldı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirleri fırsata çevirmek için yaptıkları zamlarla birçok sektörün olumsuz etkilenmesine sebep olan fırsatçılar, nüfusun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılık ile geçimini sağladığı Aksaray’da yem fiyatlarına yapılan fahiş zamlar ile üreticileri zor duruma soktu. 2 ay öncesine kadar 65 TL olan yem fiyatlarının Koronavirüs etkisiyle 100 TL’ye çıktığını belirten sektör temsilcileri zamların üreticiye zarar verdiğini söyledi.

Korona Fırsatçıları Hayvancılığı Hedef Aldı

“Fiyat Yükselmesin Diye Stoklandı Ama…”

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (DKKYB) Başkanı Mahmut Aktürk, yem fiyatlarına yapılan fahiş zamların ardından üreticilere giderek mandıralarda yaptığı incelemelerde  üreticiyi dinledi. Başkan Aktürk, “Hayvancılığın en büyük gideri olan yem olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz zaten. Özellikle bugünlerde yem fiyatlarının anormal şekilde artması gerçekten düşündürücüdür. 11 ve 12. ayda mısırın ve arpa fiyatlarının yüksek seyrettiği bir dönemde yemin 65 TL fiyatlara çekildiğini gördük. Ama bugünlerde arpa ve mısır fiyatları 12. aydan daha ucuz olmasına rağmen, çünkü silolarımızda hükümetimiz, bakanlığımız stok etti fiyatları yükselmesin diye, arpa ve mısır fiyatlarının düşük olmasına rağmen yem fiyatlarının 90-100 TL’ye çıktığını endişeyle izliyoruz” dedi.

“Koronavirüsünü Fırsata Çevirmeyin!”

“Tabi özellikle hem dünyada, hem de ülkemizde görünen bu korona virüsten dolayı yem fabrikalarının fırsatçılık yaptığını düşünüyoruz” diyen Aktürk “Yani krizi kendi lehlerine fırsata çevirdiğini görüyoruz ama bu doğru değil. Özellikle hayvanların dışarıya çıkmaması, insanlarımızın evde kalması nedeniyle işletmelerimizde bulundurulması ve yem giderlerinin, yem kullanımının artması nedeniyle daha fazla talep oluyor. Tabi talep arttıkça fabrikalarda fiyatları artırıyor. Bu fırsatçılıktan vazgeçmelerini istiyoruz. Çünkü onlar bize lazım olduğu kadar bizim de onlara lazım olduğumuzu unutmamalılar. Eğer hayvancılık yemden dolayı veya başka nedenlerle sıkıntıya girerse yem fabrikaları da yem satacak işletmeler bulamayacaklar. O yüzden bir birimizi bu noktada destekleyelim istiyoruz. Yem fabrikalarına sadece şu tavsiyede bulunuyoruz. Bu çarkın dönebilmesi için bu işletmelerin devam etmesi lazım. Bu işletmelerin devam etmesi içinde yem fabrikalarının devam etmesi lazım. Birbirimizi destekleyelim. Bu işi fırsata çevirip de birbirimizin üzerinden para kazanmaya çalışmayalım. Herkes hakkını alsın” ifadelerini kullandı.

“Destek Olmasa Hayat Yok”

“Yemcilere fırsat doğdu” diyen Üretici İsmet Üçkulak “Adamlar yeme aşırı derecede fiyat yükselttiler. Yem alma şansımızı bitirdiler. Bundan 3-4 ay önce arpa bin 300 lira, mısır bin 300 liraydı, yem ise 60 liraydı. Şimdi yem 100 lira olmuş, mısır yine aynı para. Burada ne oldu? Fırsatçılık yemcilere doğdu. Biz bu şekilde rahatsızız. Bu şekilde de yem alıp veremiyoruz. Hayvan yetiştiremeyeceğiz. Önümüze ciddi bir engel sundular. Şu anda biz neden ayaktayız? Devletin bize verdiği desteklerden ayaktayız. Destek olmazsa zaten hayat yok” diye konuştu.

“Bu Ülke Hepimizin”

“Şu anda malımız içeride” diyen Üçkulak “Bunun için de mal içerde kaldığı için kışın 12. aylarda arpanın, mısır kilosu bin 200 – bin 300 lirayken yemin torbası 60 ile 70 arasındayken şu anda arpanın kilosu bin 250 iken yemin torbası 85-90 lira oldu. Bu ülke hepimizin arkadaşlar. Bu ülkeye hepimiz sahip çıkmamız lazım. Bu virüsü de aşarız, bu virüsü de atlatırız. Bu hastalıkta biter bu millet herkes birbirine lazım. O yüzden herkesin üzerine düşen vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerekir” şeklinde konuştu. Haber: Harun Atalay

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı