Kas Hastası Merve Günden Güne Eriyor

Aksaray’da kas hastalığı nedeniyle biri cihaza bağlı, diğeri de tekerlekli sandalyeye mahkum 2 kız kardeş kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Türkiye’de tedavisi olmayan Musküler Distrofi ismi verilen kas hastası olan 2 kız kardeşten 1'i olan Merve Bekmezci (26), Hindistan’da kök hücre tedavisi için destek beklerken, ablası gibi cihaza mahkum olmak istemiyor.


Kas Hastası Merve Günden Güne Eriyor

 YıllarcaAksaray’da fizik tedavi gören ve her geçen gün durumu ağırlaşan Merve Bekmezci,bir yakını aracılığıyla tespit ettiği ve vatandaşların yardımıyla gittiğiHindistan’daki ilk kök hücre tedavisinin ardından uzun süre ayakta durmayıbaşarırken, 6 seanstan oluşan tedavinin devamı için yardım istedi.

Kızlarınınyakalandığı hastalığı anlatan anne Gülşen Bekmezci (55), büyük kızı HaticeBekmezci’nin (37) 8 yıldır makineye bağlı olarak yaşadığını belirterek, “Ablası3 yaşındaydı hissettiğimizde. Kas hastası olduğunu anladık. 10 sene sonra daMerve doğdu ve Merve doğduktan sonra 1,5 yaşındayken anladım. Çünkü gevşekbebekti. Aynı doktora götürdüm ve aynı ablasının hastalığının teşhisini koydu.Ablası tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. 8 sene önce de makineye bağlı olarakyaşamaya başladı. Merve’de liseden sonra oldu. Yürümesinde falan engellerivardı ama liseye kadar yürüdü. Liseyi bitirdikten sonra tekerlekli sandalyeyemahkum oldu. Merve’nin de ablası gibi makineye bağlı olmasını istemiyoruz.Tedavi için Merve’ye bir yardım ellerini uzatırlarsa seviniriz.

Allahbir kolaylık veriyor ve ikisine de bakıyorum. Çok doktora götürdük. İlacı,çaresi yok deyince bir şey yapamadık. Hindistan’a ablasını boğazı ameliyattandolayı açık olduğu için istemediler. Hindistan’a ilk olarak bizim tanıdıklargitti. Onlar bir fayda görünce Merve’ye de bir ümit ışığı doğdu oradan. Mervede inşallah halkımız yardım ederse tedavisini olacak. Hindistan’daki ilktedaviden sonra Merve’de biraz sıkışma oldu. Çok gevşekti. Önce Merve’yisırtıma aldığım zaman beni tutamazdı, şimdi beni tutabiliyor. Şimdi de fiziğegidince daha önce 5 dakika ayakta durabiliyordu, şimdi yarım saat durabiliyor.Yani epey bir faydasını gördük. Oradaki doktorlar aslında ilk seansta bir şeybeklemeyin demişti. Ama biz çok şükür ufak tefek faydalarını gördük” dedi.

"Tek Çaremiz Hindistan"

26yaşındaki Merve Bekmezci, Hindistan’daki ilk tedavinin ardından kendisindegelişmelerin olduğunu belirterek, “1,5 yaşından itibaren kas hastalığı tanısıkonulmuş. Zamanla bu hastalık benden yürümemi, oturup kalkmamı aldı. Zamanlailerleyen bir hastalık olduğu için ilerlemeye devam ediyor. Tek çaresi de şuanda Hindistan’da. Hindistan’da ilk tedavimi aldım. 2. tedaviyi de inşallahmaddi sıkıntımızı atlattıktan sonra tekrar alacağım. Ben her işimi annem ilebirlikte yapabiliyorum. Kendimin hiçbir şekilde işlevim yok. Kendim sadeceakülü arabayla işlerimi halledebiliyorum.

Hindistan’dakitedaviyi bizim tanıdıklar vasıtası ile öğrendik. Onlar gittiler, tedavi oldularve güzel sonuçlar aldılar. Benim videomu götürdüler, sonra onlar beni kabulettiler. Kabul ettikten sonra biz gittik ve ilk tedavimizi aldık. İlk tedavimdesağ kalça kemiğimden hücreyi aldılar ve 2-3 saat aralıklarla belimden,omuzlarımdan ve bacaklarımdan tekrar bana verdiler.

İlktedavi olduğu için bir şey beklemediklerini söylediler. Ancak biz ilk tedavininardından ufak tefek faydalarını gördük. Dengem daha sağlam oldu. Eskiden 5-10dakika ayakta durabiliyorsam şimdi 35 dakika ayakta durabiliyorum. Hindistan’aannemle beraber gittik. Hindistan’daki tedavi sürecimiz toplamda 60 bin lirayamal oldu” ifadelerini kullandı.

“Geri Dönüşü Olmayan BirHastalık”

Muskülerdistrofi ismi verilen kas hastalığı hakkında bilgiler veren FizyoterapistVahdettin Han (28) da "Buradaki hastaların temel problemi kas hücrelerininzamanla yok olması. Distrofil denilen ve enzimin eksikliğinden kaynaklanan birhastalık. Kesin bir tedavisi bulunmuyor. Yalnızca fizik tedavi uygulayarak busüreci sadece yavaşlatabiliyoruz. Fakat son zamanlarda kök hücre tedavisi buhastalara tüm dünyada bir umut oldu. Ülkemizde de çalışmaları devam etmeklebirlikte en etkin yöntem şu anda Hindistan’da. Fakat her hastaya özel pek çok problemle karşılaşılıyor. Ücretleri de çok yüksekmiktarlarda. Bu hastalarımızın bu tedavi için en çok ihtiyaç duyduğu şey maddidestek. Merve de Musküler distrofi hastası. Ama 500 kadar kas hastalığı var. Buhastalık bunlardan sadece bir tanesi. Genetik faktörde ve genelde aslında erkekçocuklarda açığa çıkıyor. Ama çalışmalar gösterdi ki pek çok kız çocuğunda dafarklı versiyonları çıkabiliyor. Özellikle 5-6 yaşlarında kendini bir takımdeformelerle belli eden bir hastalık. Özellikle yürüme güçlüğü, yürüme kaybı,yürüme bozukluğu, denge kaybı, ya da kalp tutulumu, nefes almada zorluk. Pekçok semptomla kendini belli ediyor. İlerleyici bir hastalık, kesinlikle geridönüşü olmuyor. Bu hastalığı yapılan fizik tedavi ile birlikte sadeceyavaşlatabiliyoruz. Bu kişiden kişiye de değişiyor.

Fiziktedavisinin etkinliği büyük. 15-16 yaşında hayatını kaybedecek bir insanelbette 24-25 yaşlarına kadar ömrü uzayabiliyor. Ama bu tek başına yeterlideğil. Kesinlikle ek tedaviler, ek imkanlar gerekiyor. Yapılan çalışmalardagösteriyor ki kök hücre tedavisi uygulanan kişilerin yaş ortalamaları çok çokdaha fazla ilerliyor. Zaten fizik tedavi de kök hücresi tedavisine ek olarak buhastalarımıza yön verecek bir fırsat olacak” diye konuştu. Haber: Harun Atalay


banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı