Karnından Devasa Kitle Çıkartıldı

 6 yaşında ki bir çocuğun karnından 20 cm büyüklüğünde, 2 kg ağırlığında devasa kitle çıkartıldı. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahı Op. Dr. Ayşe Betül Öztürk tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyatla hasta sağlığına kavuştu.

Karnından Devasa Kitle Çıkartıldı

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisine başka bir sağlık merkezinden acil olarak sevk edilen 6 yaşında ki kız çocuğunu elle fiziki muayene yapan Op. Dr. Ayşe Betül Öztürk, yapılan tetkikler ve MR sonucunda karın bölgesinde bir kitle olduğu ve hızla büyüdüğü tespit etti.

Hayati riskinin bulunması nedeniyle zamana karşı başlayan mücadele ile hasta 2 saat içinde ameliyata alındı. Hastanın karnının sürekli şişmesine neden olan 20 cm. büyüklüğünde ve 2 kg ağırlığındaki kitle başarılı bir operasyonla çıkartıldı.  Yoğun bakım ve serviste takibi yapılan hasta, sağlıkla taburcu edildi. Ameliyata gerçekleştiren Op. Dr. Ayşe Betül Öztürk, konuyla ilgili "Hastamız 6 yaşında bir kız çocuğu, hasta bize geldiğinde karnında şişlik vardı ve karın bölgesini tamamen kaplamıştı. Hastanın hayati tehlikesi mevcuttu. Zamanla yarış içerisinde girdik. Fiziki muayene ve çekilen MR görüntüleri sonrasında hastayı 2 saat içinde ameliyata hazırladık ve gerçekleştirdiğimiz operasyonda, karın bölgesinden 20 cm büyüklüğünde, 2 kg ağırlığında devasa kitleyi çıkarttık. Kitlenin karın bölgesinde bulunan organlara yaptığı baskı nedeniyle hayati tehlikesi vardı. Risk alarak operasyonu gerçekleştirdik. Ben ve ameliyathane ekibi sağlığına kavuşup, evine gülerek dönen bir çocuğun mutluluğunu paylaşıyoruz. Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Çocuk Cerrahisi bölümünde branşımızdâhilinde her türlü ameliyat yapılabilmektedir. Son 1 hafta içerisinde 3 farklı hastadan değişik bölgelerden kitle çıkardık ve hastalarımızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. Tıbbın bütün gelişmelerinin yakından takip edildiği son derece modern bir hastanede çalışmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Çocuklarda Karın Şişliği Ve Kilo Karıştırılmamalı

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahı Op. Dr. Ayşe Betül Öztürk; "Aileler, özellikle küçük çocuklarda karın şişliliğine dikkat etmeliler. Bu tür vakalarda aileler çocuklarının kilo aldığını düşünmekte ve müdahalede geç kalınmakta. Aileler, belli aralıklarla oyun haline getirerek çocukların vücutlarındaki değişiklikleri kontrol etmeliler, şüphelendikleri durumlarda derhal hastaneye başvurmalarını öneririm. Hastalıkta erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır" dedi.Haber Merkezi

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon