Karda Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Aksaray’a kar yağdı. Kar kalınlığı 20 cm buldu. Peki, karda veya buzlanmış zeminde yürürken nelere dikkat etmeli? Düştüysek nasıl hareket etmeliyiz?

Karda Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buzda düşmemek için penguen gibi yürünmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, su kuşlarının gövdelerini öne eğerek vücudun ağırlık merkezini öndeki ayak üzerinde yoğunlaştırdığını ifade ederken karda yürüme tekniklerini şöyle sıralıyorlar.

Öncelikle elleri cebe sokmamaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü bu şekilde tutunma imkanınızı kaybedersiniz ve buna ek olarak dengenizi de sağlamakta zorlanırsınız. Hava ne kadar soğuk olursa olsun elleri cebe sokmamak gerekiyor. Öte yandan karda yürürken elde torba ya da çanta gibi şeyler de taşımamak gerekiyor.  Bunun hem dengede durabilmek hem de düşerken bedeninizi kollamak için gerekli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kullanılan ayakkabılarında altlarının kaymayanlardan olmasına dikkat edin ediyor.

Karda buzda yürümeyi sağlayan altları çivili lastik kılıflar da kullanılabilir.

Karlı havalarda yokuş aşağı yürümekten kaçının!

 Yaşlıları kesinlikle yalnız bırakmayın. Çünkü onların kayma, düşme ihtimalleri fazladır.  Cep telefonuna bakarak değil, mutlaka önünüze bakarak engelleri görerek ve buzlu alanları tespit ederek yürüyün. 

Düştüysek Nasıl Hareket Etmeliyiz?

Düştüğümüz zaman darbe alan bölgeye ağırlık vermemek gerekiyor.  Yürüyemeyecek durumdaysanız çevreden mutlaka yardım isteyin.  Mümkünse düştüğünüz uzuvun üstüne soğuk uygulayarak şişkinliği engelleyin ve hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon