Karantina Kaçaklarına Göz Açtırılmıyor

Aksaray’da pandemi sürecinde riskli grupta olan ve testi pozitif çıktıktan sonra izolasyon kurallarına uymayan vatandaşlar kolluk kuvvetleri ve sağlık ekiplerince tespit edilerek yurtlarda karantina altına alınıyor.

Karantina Kaçaklarına Göz Açtırılmıyor

Denetimler Sokak Sokak Sürüyor

Aksaray’ın Cadde ve sokaklarında sıkı bir denetim sağlayan Sağlık ve kolluk kuvvetlerinin başarılı çalışmalarından bahseden Vali Hamza Aydoğdu devlet ve vatandaşın ele ele mücadele etmesi gerektiğini belirterek kentte virüs salgınını belli bir aşamada kontrol altına alındığını kaydetti. Korona karantinasına uymayan ve HES kodu sorgulamasında riskli görünen vatandaşların toplanarak yurtlarda karantina alınması kararı ardından çalışmalarını sıkılaştıran ekipler ‘Riskli’ olarak görülen vatandaşlar ile korona virüs karantinasına uymadığı tespit edilen vatandaşları ambulansa bindirerek Kredi Yurtlar Kurumuna götürüyor. Yurtlara vatandaşları taşıyan ambulanslar polis ekiplerinin eskortluğu ve kontrolü altında yurtlara teslim edilerek karantina altına alınıyor. Karantina süresince yurtlarda tutulan vatandaşlar sürelerinin dolmasıyla birlikte yapılan testin negatif çıkmasının ardından evlerine gönderiliyor.

“El Ele Verirsek Rahatlayacağız”

Vali Hamza Aydoğdu karantinalar ile ilgili yürüten çalışmalarda devletin milletle birlikte çalışması gerektiğini ifade ederek  “Aksaraylı hemşerilerimizden, buradan bizi takip eden herkese şunu söylemek isterim. Gerçekten bizim, sadece devletin aldığı kararlarla bu virüsle baş etmemiz mümkün değil. Bizim hep birlikte, bu Türk Milleti’nin genetik yapısında vardır, hep birlikte, birlikte el ele vererek biz ancak böyle musibetlerin üstesinden gelebilmişiz. Onun için biz ne kadar sıkı tedbirler alırsak alalım, vatandaşta o duyarlılığı, farkındalığı oluşturmadığımız müddetçe bu süreç hep uzar. O yüzden biz denetimlerimizde hep vatandaşlarımıza kaviliğin, güzel bir dille bütün arkadaşlarımız şunu anlatmaya çalışıyoruz. Bizim şu anda çocuklarımız okula gidemiyor.

Ama bizim çocuklarımızın artık okula gitmesi gerekiyor. Okullarda öğrencilerimizin olması gerekiyor. Eğitim öğretim çok önemli. Çünkü bütün yaptığınız işlerin temelinde iyi bir eğitim yapıyor. Bunu yapabilmemiz için çocuklarımızı sağlıklı, düzgün bir şekilde okula götürebilmemiz için bizim bu musibeti hızlı bir şekilde aşmamız lazım. Aşabilmemiz için de vatandaşlarımızın çok ciddi desteğine ihtiyacımız var. Biz bu desteği sağladığımız anda, birbirimize çok ciddi anlamda entegre olduğumuzda problem kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Dünyada ve Türkiye’de farklı gelişmeler olur o ayrı bir şey. Ama biz elimizden geldiği kadar üzerimize düşen vazifeyi çok doğru bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bizim sağlık müdürlüğümüz, AFAD, jandarma, emniyet, tarım müdürlüğü, bütün arkadaşlarımız sokak sokak, cadde cadde, ev ev, sizler, bizler farkındalık oluşturmak için mücadele ediyoruz. Şu anda da belli bir kontrolümüzün altına girdi. Zamanla bunu kontrol ettikten sonra daha rahatlayacağımızı düşünüyorum”  ifadelerini kullandı. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı