Kadınlar İsyan Etti “Ölmek İstemiyoruz!”

81 İl’de eş zamanlı yapılan basın açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisi CHP Aksaray Kadın Kolları Kırıkkale’de kızının gözleri önünde eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un ardından kadına şiddetin sona erdirilmesi için yapılan basın açıklamasında “Ölmek istemiyoruz” diye feryat etti.  

Kadınlar İsyan Etti “Ölmek İstemiyoruz!”

Kırıkkale'de Emine Bulut'un çocuğu önünde eski eşi tarafından öldürülmesinin ardından parti binası önünde basın açıklaması yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Pelinsu Yıldırım, açıklamasında; "Ölmek istemiyorum' diyen bir anne, 'anne lütfen ölme' diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk. Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözü önünde. 'Ölmek istemiyorum' diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü.  Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz.

Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi'nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine 'ne yapar ederiz de boşanmaları engelleriz' diye meclis komisyonu kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır. Yetmedi mi bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz.

'Bir kişi daha eksilmeyeceğiz' dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da 'ölmek istemiyorum' diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz, tahrik indirimi istemiyoruz, ölmek istemiyoruz. Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız " ifadelerini kullandı. CHP Basın

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı