"Kadın Meslektaşımıza Ve Mesleğimize Yapılan Tacizi Ve Saldırıyı Reddediyoruz Kınıyoruz"

 İstanbul'da bir mahkemede hakimin, kadın avukata yönelik tavrına sert tepki gösteren Aksaray Barosu adına, Başkan Erhan Toprak kınama açıklaması yaptı. Toprak hukuki süreci yakından takip edeceklerini vurguladı.

Yapılan açıklamada "29.05.2019 tarihinde İstanbul Anadolu Adliyesinde duruşma salonunda üzücü ve talihsiz bir olay yaşanmıştır. Mahkeme hakimi yetkisini aşarak, duruşma sırasında görevini yapan kadın meslektaşımızın kıyafetine müdahalede bulunmak istemiştir. Yapılan muameleyle meslektaşımızın kişilik hakları ağır şekilde zedelenmiştir.

Belirtmek gerekir ki Mahkeme hâkiminin avukatların kılık kıyafetine karışma hak ve yetkisi yoktur. Zira Avukatlık Kanunun 49. maddesine göre; Avukatlar, mahkemelere, Türkiye Barolar Birliğinin belirteceği resmî kılıkla çıkmak zorundadırlar. Avukatların duruşmalara hangi kıyafetle çıkacağı konusundaki münhasıran yetkili mercii, Türkiye Barolar Birliğidir. Mahkeme hâkiminin işi, taraf ve/veya vekillerinin kıyafetleriyle uğraşmak değil; önündeki davayı hukuk kuralları çerçevesinde yürütüp karara bağlamaktan ibarettir. Mahkeme hâkimi tarafından meslektaşımıza yönelik yapılan keyfi ve haksız muamelenin ötesindeki bu saldırının kabul edilebilmesi mümkün değildir.

Açıklanan şekilde haksız ve ayırımcı muameleye maruz kalan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerinde bulunuyor, bir daha bu tür vahim olayların tekrarlanmamasını diliyoruz. Hukuksuz muamelede bulunan hâkim hakkında HSK tarafından başlatılan soruşturma sürecinin de takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz" denildi. Aksaray Barosu Basın

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı