İyi Parti’liler Basına Şiddete Tepki Gösterdi

 İYİ Parti Aksaray İl Başkanı Özhan Türemiş ve Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ile İYİ Parti İl Yöneticileri,  ilde basın mensupları karşı artan saldırılar nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

İyi Parti’liler Basına Şiddete Tepki Gösterdi

Türemiş ve Erel basına karşı yapılan saldırıları kınayarak yetkilileri göreve davet etti. Aksaray’da yaşanan saldırıların birçoğunun planlı olduğunu ve bu saldırılarla milletin haber alma özgürlüğünün de kısıtlandığını dile getiren Türemiş “Bu saldırılar, gazetecileri hedef alsa da aslında gerçeği öğrenmek isteyen halkı da cezalandırma yöntemi olarak görülmekte” dedi.

Toplantıda konuşan İl Başkanı Türemiş saldırıya uğrayan basın mensuplarına geçmiş olsun dileklerini iletti. Türemiş “İlimizde son 3 ay içerisinde gazetecilere yönelik saldırılarda artarak gündeme gelmeye başladı.  İlk duyduğumuz olay Gazeteci Nazmi Çalışkan’ın kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından darp edilmeye çalışılması ve olayın adli mercilere yansımasıydı. Sonrasında sözleşmeli er ya da uzman olduğu sonradan öğrenilen bir şahsın, habere giderken İHA Muhabiri Yasin Can'ı darp edip silahla tehdit ettiğini öğrendik.  Şimdi ise bir hafta öncesinden yaptığı bir haberden dolayı tehdit aldığını emniyete bildiren gazeteci Armağan Şen’in kendisini tehdit eden kişi tarafından bıçaklanması” dedi.

“Aramızda Özgürce Dolaşıyor”

Olayın ayrıntılarını paylaşan İl Başkanı Türemiş “Aksaray’ımızda hafta sonu suç dosyası kabarık  bir kişi akşam saatlerinde insanların en kalabalık olduğu kafeler caddesinde filmlerde dahi gördüğümüzde vahşice bulduğumuz rambo bıçağı ile öncesinde tehdit ettiği 2 kişiyi bıçakladı ve ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Önceki hafta  yaptığı bir haberden dolayı. Kendisini tehdit eden şahsı emniyete şikayet eden Gazeteci Armağan Şen, şikayet ettiği şahıs tarafından kardeşiyle gitti kafede bıçaklandı. Kanlar içindeyken bile kendini savundu. Bu hafta içinde ağır bir ameliyat geçirecek olan Şen’i bıçaklayan şahıs ifade verdikten sonra elini kolunu sallaya sallaya aramızda dolaşmaya devam ediyor. Aynı şahıs tarafından bıçaklanan Aksaray Belediyespor emekçi ve kafe sahibi Ferit Gemici Kardeşimiz de şahıstan tehdit alanlardan. Gemici Kardeşimiz de kendisinden şikâyetçi olmasına rağmen suçu işleyen şahıs aramızda özgürce dolaşıyor” ifadelerini kullandı.

Adalete İnanç Vurgusu

İHA Muhabiri Yasin Can’ın da saldırıya uğradığını hatırlatan Türemiş “Önceki haftalarda habere giderken trafikte karşılaştığı bir şahıs tarafından darp edilen İHA muhabiri Yasin Can olayının şoku daha geçmeden yaşanan bu saldırı sokağa çıkan herkes için sorun teşkil etmekte. Emniyet güçlerinin özverili çalışmalarına rağmen adalet  sistemimizdeki bozuk düzen suçlu ve zanlıların ifade verip sokağa çıkmasına engel olamamakta.  Suçu bizzat planlayıp hazırlandığı ortada olan ve onlarca şahit içinde gözünü kırpmadan göğüs hizasından genç bir insanı bıçaklamak cesaretini gösteren bu şahıs aramızda dolaştıkça milletimizin adalete olan inancının azalacağı kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

“Kabul Edilemez”

“Gözü dönmüş suçluların suçu sabit olduğu müddetçe yakalandıktan sonra caydırıcı cezalarla karşılaşması milletimizin can ve mal güvenliğini sağlamakta etkili olacaktır” diyen Türemiş “Gazetecilik her geçen gün daha da tehlikeli bir hal alıyor ülkemizde ve şehrimizde Aksaray’da basın mensuplarına saldırılar, maalesef peşi sıra sürdürülmekte. Yapılan saldırılarda da görülmektedir ki gazetecilik yapan kişilerin canına kast eden bu olayların çoğunlukla, planlanarak gerçekleştiriliyor. Kabul edilemez saldırıların, halkın haber alma hakkını yok sayma, eleştirel gazetecilik yapanları korkutma, gözdağı verme, yıldırma amacı taşıdığı maalesef ortada.

Kamu yararına çalışan gazetecileri hedef alan ve hedef haline getirenlerin cezalandırılmaları gerekirken, suçluların serbest bırakılmaları basın camiasında ve toplumda infial yaratmaktadır. Bu saldırılar, gazetecileri hedef alsa da aslında gerçeği öğrenmek isteyen halkı da cezalandırma yöntemi olarak görülmekte. Yetkililerden suçluların cezasız kalmaması için, hukuk içinde yasal işlemlerin uygulanması yolunda tarafsızlıklarını korumasını ve görevlerini yapmasını istiyoruz. Aksi halde, bu saldırılar sıradanlaşarak önü alınamaz acılara yol açacağa benziyor” ifadelerini kullandı.

“Yerel Basın Çok Kıymetli”

Yerel basının önemine vurgu yapan Milletvekili Ayhan Erel ise “Basın mensuplarının yazdıkları haberden dolayı ya da köşelerinden ve düşüncelerinden dolayı şiddete maruz kalmaları kabul edilemez bir durum. Bu saldırıların gazeteci arkadaşlara yapılmasını şiddetle kınıyoruz. En son gazeteci Armağan Şen’e yapılan saldırıda saldırgan şahsın Savcılık tarafından serbest bırakılması kamuoyunda derin bir üzüntüyle karşılandı” diye konuştu. Milletvekili Erel “Gazeteciler kamu görevi yapmaktadırlar. Gazetecilere yapılan şiddet olaylarını şiddetle kınıyoruz. Her şeyden önce kamuoyu vicdanında infial yaratan bu hadisenin bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz. Zor şartlar altında çalışan ilimizin yerel basını ve ulusal medya temsilcilerine de kolaylıklar, kazasız, belasız ve darpsız günler diliyoruz” şeklinde konuştu.

Şen Ziyaret Edildi

Basın açıklamasının ardından İYİ Parti İl Başkanı Özhan Türemiş, Milletvekili Ayhan Erel ve İYİ Parti İl Yöneticileri hafta sonu bıçaklı saldırıya uğrayan gazeteci Armağan Şen’i evinde ziyaret edip geçmiş olsun dileklerini iletti. Haber: Harun Atalay

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı