İstiklal Marşı’mız 99 Yaşında

Anadolu’nun İşgal yıllarında yazılarak bir millete moral aşılayan İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 99. Yıl Dönümü Aksaray’da coşkuyla kutlanıyor.  İstiklal Marşı’mızın Yazarı Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma ve İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 99. Yıl dönümü nedeniyle Vali Ali Mantı önderliğinde Aksaray kamuoyunun önde gelen isimleri mesaj yayınladı.

İstiklal Marşı’mız 99 Yaşında

“KURTULUŞ SAVAŞI’NI KAZANDIĞININ BELGESİDİR”

Vali Ali Mantı Mesajında “12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de oy çokluğuyla, büyük coşku ve alkışlar içinde defalarca okunarak kabul edilen İstiklâl Marşı, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak Kurtuluş Savaşı’nı kazandığının belgesidir. Aynı zamanda bu değerlerle bugünün ve yarının nasıl yaşanması gerektiğinin mesaj ve ilkeleriyle doludur. Kurtuluş Savaşı’nı ve o günkü ıstırapları bize iyi anlatan, halkın yüreğini dirilten, inanç ve azim veren tarihi bir belge niteliğindedir. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘İstiklal Marşı’mızla yüce milletimizin Kurtuluş Savaşında gösterdiği azmini, bağımsızlık aşkını, hür yaşama iradesini en parlak ve en güçlü şekilde ifade ederek, milletimizin cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmini en güzel şekilde ölümsüzleştirmiştir. Milletimizin gönül dünyasını en veciz şekilde dizelere dökerek bizlere her zaman moral ve güç kaynağı olmuştur. Milli Mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir. İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Meclisi’nde kabulünün 99. yılı münasebetiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, destan şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bayrak, vatan uğruna şehit ve gazi olan kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

“AZİM SEMBOLÜMÜZ”

AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu da “İstiklalimizin, istikbalimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü olan ve vatan topraklarının her karışında işgale karşı mücadele verildiği bir dönemde yazılan İstiklal Marşımız, ortak sesimiz, ortak  vicdanımız, en kıymetli ortak değerimizdir” diyerek başladığı mesajında “Büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında en veciz biçimde ortaya konan hasletlerimiz, milli ve manevi değerlerimiz, ideallerimiz, bugün ülkemize yönelen her tehditte kendini gösteren milli mutabakatın temel unsurlarıdır. İstiklal Marşı, Türkiye’nin her bir köşesinde bu milletin, bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, bileğiyle, duasıyla, ekmeği-aşıyla katkı veren insanımızın halis duygularını yansıtır. Bu sebeple İstiklal Marşı bizim milli mutabakat metnimizdir. İstiklal Marşı, Türk milletinin bağrında yanan bir özgürlük ateşidir ve bütün cihan bilmelidir ki bu ateş, dünya var oldukça yanmaya devam edecektir. İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRK MİLLETİNİ AYAĞA KALDIRMA STRATEJİSİNİN ZAFER TACIDIR”

MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı’nın “İstiklal Marşının Kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü”  mesajında;  “Milletimizi millet yapan unsurlarımızdan birisi de özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın sembolü olan, uğruna ölümü dahi göze aldığımız, namus ve şeref davamız olan devlet, vatan, bayrak ve bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşımızdır. İstiklâl Marşımız, vatanımızın ve milletimizin bekası ve mutluluğu için ölümü göze almış milli kahramanların insanüstü bir mücadele ile Türk milletini ayağa kaldırma stratejisinin zafer tacıdır.

Büyük dava ve aksiyon adamı Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, hürriyetine pranga vurulmak istenen milletimizin kurtuluş mücadelesini ve inanmışlığını destansı bir anlatımla dile getirmiştir. Bu destanın her satırı, kanla ve inançla, sabır ve dirençle damla damla kaleme alınmış gerçek ve örnek bir dirilişin, bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinin tezahürü olmuştur. Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 99. yıl dönümünün hayırlara vesile olması dileklerimle kutluyorum. Vatan ve millet yolunda emek vermiş, mücadele etmiş, şehit düşmüş tüm kahramanlarımıza ve aziz ecdadımıza, ilk Meclis’in saygıdeğer üyelerine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Türk edebiyatında yeni bir çığır açan, fikir hayatımızda derin izler bırakan, ahlak abidesi olarak hepimizin hayranlığını kazanan, milli hafızalara istiklalin yorulmayan kalemi olarak kazınan milli şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy’u da rahmetle anıyor, muhterem hatıralarını           saygıyla yâd ediyorum” dedi.

“KALEMİNİ CENNETTEKİ MÜREKKEBE BATIRMIŞ ŞAİRİMİZ”

İYİ Parti Milletvekili Ayhan Erel ise mesajında “İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 99. yılı. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’mızı bize armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşı’mız; milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir şaheserdir. Mehmet Akif, kalemini cennetteki mürekkebe batırmış şairimiz. İstiklal Savaşı’mızın, askeri ve siyasi alanda lideri ve Başkomutanı Mustafa Kemal’dir. Manevi alanda bu orduyu hazırlayansa Mehmet Akif’tir.  Bazen öyle oluyordu ki diyor Akif, ‘Beynimden geçenlere kalemim yetişmiyordu.’ O asırlardır yaşayan bir milleti tek bir cümle ile anlatan adam. ‘Hakkıdır, hür yaşamış Bayrağımın hürriyet, hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal’” ifadelerine yer verdi.

“MİLLETİMİZİN ZAFERİ İSTİKLAL MARŞI’MIZ İLE TARİHE YAZILMIŞTIR”

Belediye Başkanı Evren Dinçer, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulünün 99. yıldönümü ve İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Belediye Başkanı Evren Dinçer, “İstiklal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’mız milletimizin duygularına tercüman olmuştur” dedi. Başkan Dinçer “Tarihi belge niteliği taşıyan İstiklal Marşı’mız, tarihte eşi ve benzeri görülmemiş, bağımsızlık aşkıyla yanan bir Milletin, çok zor şartlar altında ve imkânsızlıklara rağmen gösterdiği büyük kahramanlığın adıdır. Milletimizin azim ve fedakârlığı kurtuluş mücadelesini kazanmamıza vesile olmuştur.  Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlığı İstiklal Marşı’na nakşetmiş ve milletimizin zaferini tarihimize altın harflerle yazdırmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, İstiklal Mücadelesinin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“İSTİKLAL MARŞIMIZ BAĞIMSIZLIĞA OLAN İNANCIMIZIN DESTANIDIR”

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy mesajında,   “İstiklal Marşımız bağımsızlığa olan inancımızın destanıdır” diyerek, “İstiklalimizin, istikbalimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü, Kurtuluş̧ Savaşı’mızın adeta manifestosu olan ve vatan topraklarının her karışında işgale karşı mücadele verildiği bir dönemde yazılan İstiklal Marşımız, ortak sesimiz, ortak vicdanımız, en kıymetli ortak değerimizdir. Büyük vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında en veciz biçimde ortaya konan hasletlerimiz, milli ve manevi değerlerimiz, ideallerimiz, bugün ülkemize yönelen her tehditte kendini gösteren milli mutabakatın temel unsurlarıdır. Aziz milletimiz için bir bağımsızlık beyannamesi olan İstiklal Marsımız, ülkemizin beka mücadelesinde sahip çıkmamız gereken ruhu, birlik ve beraberliğimizden gelen gücümüzü bugüne taşıyan kurucu bir metindir. İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99’uncu yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını ve İdlib’de vatanı için canını feda eden tüm Mehmetçiklerimizi rahmet ve minnetle anıyor, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, gazilerimize de Allah’tan acil şifalar diliyorum” dedi.

“HALKIMIZIN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK HAYKIRIŞI”

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle mesaj yayımlayan CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, “İstiklal Marşı’nın her dizesi egemenliği eline alan ve kendi kaderini kendi tayin eden milletimizin sesidir. Esaret ve tutsaklık kabul etmeyen halkımızın bin bir fedakârlıkla yazdığı destan İstiklal Marşı ile vücut bulmuştur” dedi. Başkan Ertürk, İstiklal Marşı’nda vatanı işgal edilmiş halkımızın özgürlük ve bağımsızlık haykırışı vardır. İstiklal Marşı’nda milletimizin vatanı müdafaa etme iradesi vardır. İstiklal Marşı’nda halkımızın özgür yaşama kararı vardır. İstiklal Marşı’nda ifade olunan bu ruh cephelerde yazılan destan ile mühürlenmiş, Cumhuriyet ile tamamlanmış, bu vatan topraklarında halkımızın hür yaşayacağı bütün dünyaya gösterilmiştir. Bugün de halkımız aynı ruha ve aynı heyecana sahiptir. Özgür, adil ve huzur içinde bir Türkiye’nin teminatı halkımızın sahip olduğu bu ruhtur. Geleceğimizi de bu ruh belirleyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 99’ncı yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, başta Büyük Atatürk olmak üzere vatan ve özgürlük uğruna nice destana imza atan bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi.

“İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ”

MHP İl Başkanı Mustafa Çölkesen, “ Devletimizin ve milletimizin bağımsızlık sembolü olan, kalbi istiklal sevgisi ile dolu olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı'nın 12 Mart 1921 günü TBMM'de kabul edilişinin 99. yıldönümünü kutluyoruz” dedi. Başkan Çölkesen mesajında; İstiklal Marşı; Türk milletinin vatan sevgisinden ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştirildiği dizelerdir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi ve manevi olarak her bakımdan sıkıntı içerisine düşmüş olan milletimizin ortak duygusu, ortak inancı ve imkânsızlıklara karşı dayanma gücünün sembolü olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın TBMM'de kabul edilişinin 99. yıldönümünü kutluyor, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve İstiklal Kahramanlarımızı rahmet ve dualarla anıyorum” dedi.

“BİZE HÜRRİYETİ HATIRLATTI”

İYİ Parti İl Başkanı Özhan Türemiş mesajında “Anadolu’muzun işgal edildiği, Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı, milletin yorgun ve bitap yıllarında bir milleti ayağa kaldıran, toprağı için toprağa düşen vatan evlatlarına yol gösteren, bağımsızlığın, hürriyetin bu aziz  vatanın evlatlarında ezelden beridir var olduğunu hatırlatan, her okunduğunda bizi gururlandıran, her duyduğumuzda saygıyla gözlerimizin Al Bayrağımızı aradığı Ulusal Marşımız İstiklal Marşı’nın TBMM’de Kabulünün 99. Yıl Dönümünü kutluyorum. Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a bize bıraktığı bu gurur kaynağını ve geçmişte yaşadıklarımızı hatırlatan marşımızı yazdığı için teşekkür ediyorum.

İstiklal Marşı’nın yazılış hikâyesini hatırlarsınız. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı için açılan yarışmaya sonunda ödül olduğu için katılmamıştı. İşgal altında geçen yıllarda, halkın ve ordunun moral gücünü arttıracağı düşünülerek düzenlenen marş yarışmasına Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy’un katılmasını ise daha öncesinde yazılan dizeleri inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Hamdullah Suphi aracılığıyla teklif etmişti. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı karşılığında olan tek şartı ise ödül almamaktı. Milli Şairimiz bu vatanın ödül karşılığı kurtarılmayacağını biliyordu. Ruhun şad olsun…” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı