İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

 2019 Yılı Ocak ayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Vali Ali Mantı Başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

Toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Türkcan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş ile kurul üyeleri katıldı. Vali Ali Mantı yaptığı açıklamada; Aksaray’ın istihdam konusunda dengi illerle değerlendirildiğinde iyi durumda olduğunu söyledi.  Aksaray’ın konumu itibariyle daha iyi durumda olabileceğini belirten Vali Ali Mantı, “Ülkemizde, ilimizde daha çok istihdam oluşturmamız lazım. Kurumlarımız işbirliği ve koordinasyon içerisinde güzel çalışmalar ortaya koyuyor. Üretime istihdama katkı sunmak adına hep birlikte çalışmaya gayret ediyoruz, edeceğiz” dedi.

İstihdam’da Türkiye’de İlk Sıralarda

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş ise 2018 yılının genel değerlendirmesini yaptı. 2018 yılı Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün her geçen gün iş arayanların ve işverenlerin önemli adresi olduğunu, kayıtlı işgücü uygun eşleştirmeler ile işe yerleştirildiğini, 2018 yılında Aksaray İlinin Türkiye genelinde en fazla kadın  istihdamında Türkiye 4.sü, genç işe yerleştirmede Türkiye 10. su, engelli işe yerleştirmede Türkiye 7. si, yükseköğrenim mezunu işe yerleştirmede Türkiye 4. Sü ve engelli ve eski hükümlü hibe projesinde Türkiye 1. si olduğunu belirtti.  Ayrıca dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlara, gençlere, engelli, eski hükümlülere ve iş arayan vatandaşlara yönelik, aktif işgücü programları kapsamında yaklaşık 35 milyon tl ödenek tahsis edildiğini dile getirdi.

İşbaşı Eğitim Programlarına 2018 Yılında Yoğun İlgi

Öte yandan imalat, toptan ve perakende, ticaret, ulaştırma depolama, idari ve destek hizmet faaliyetleri başta olmak üzere birçok farklı sektörlerde gençler bir taraftan deneyim kazandılar, bir taraftan da ücretleri İŞKUR tarafından ödenerek işgücü piyasasında ciddi tecrübe elde ettiler. Bu doğrultuda işbaşı eğitim programı kapsamında 1.100 kişi istihdam edildi. Toplum yararına program kapsamında 2.237 açık iş işe yerleştirmelerinde 4.500 kişi işe yerleşti. İş ve meslek danışmanları tarafından 33.465 kişiye iş danışmanlığı, meslek danışmanlığı, iş arama becerileri danışmanlığı ile meslek seçimi danışmanlığı gerçekleşti.

Çocuk İşçiliği İle Mücadelede Kararlıyız

İl İstihdam ve Meslek Eğitim kurulunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan II. 100 günlük icraat programında 81 ilde çocuk işçiliği ile mücadele biriminin oluşturulması talimatları doğrultusunda çocuk işçiliği mücadele biriminin kurulması ve çocuk işçiliğinin önlenmesi ile ilgili eylem planı üzerine toplantı gerçekleştirildi. Bir diğer gündem maddesi ise Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Aksaray'da genç işsizliği ve gençlerde NEET konuları üzerine görüşüldü. Dezavantajlı gruplar olarak ifade edilen gençlerin genç işsizliği ve gençlerde ne istihdamda ne de eğitimde yer almama sorununun Aksaray özelinde incelendiği NEET rapor üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. Aksaray TR71 bölgesi içerisinde kendi bölgesi deki en fazla nüfusa sahip olup 15 - 24 yaş aralığında toplam 67.512 genç bulunmaktadır ve 100'de 16,8’lik orana sahiptir. Aksaray genç istihdamında Türkiye 10. olup ayrıca yükseköğrenim mezunu işe yerleştirmede Türkiye 4. sü olarak yer almaktadır. Buna ilave olarak Aksaray'ın genç işsizliğin de kendi bölge ortalamasının altında olduğu görüldüğü ifade edildi.

Geçici Mevsimlik Tarım İşçileri Konusu Görüşüldü

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 2019 yılı içerisinde ilimize gelecek olan mevsimlik tarım işçileri ile ilgili Başbakanlık Genelgesi kapsamında saha çalışmaları hakkında bilgi verilerek Aksaray Valiliği öncülüğünde İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan eylem planı raporu doğrusundaki çalışmalar değerlendirildi.

22 Engelli Ve Eski Hükümlü Ye 50.000 Tl Hibe Desteği

2019/1 hibe projeleri kapsamında Aksaray'da 13 engelli ve 9 eski hükümlü kendi işlerini kurmak için projeleri ile İŞKUR'a müracaat etmiş olup, projeleri İl İstihdam Kurulunda onaylanarak bakanlığa gönderilmiştir. Uygun görüldüğü takdirde 2018 yılındaki 82 engelli ve eski hükümlü projesinde olduğu gibi 22 vatandaşımız kendi işinin patronu olacaktır. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak TÜİK tarafından belirlenen 20 üzeri işçi çalıştıran 412 iş yerine iş ve meslek danışmanları tarafından gerçekleşen saha çalışması İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda değerlendirildi. İPA Raporumda 2019 yılında Aksaray'da işyerlerinin %32,4'ü istihdam artacağı yönünde cevap vermiştir. Aksaray ilinde bulunan iş yerlerinin %83 İŞKUR hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Bu rakam Türkiye ortalamasının üzerindedir. Aktif işgücü programlarında bilhassa işbaşı eğitim programları, girişimcilik eğitimleri ve meslek edindirme kurslarında son dönemde ciddi bir artış olduğu gözlenmiş olup kadın istihdamında Aksaray Türkiye genelinde 4. sırada yer almaktadır. İşverenlerin geçmiş yıllara nazaran cinsiyet ayrımı yapmaksızın kadın istihdamında bir önceki yıla göre %24,3’lük artış ile yani %40,3 ulaşan düzeyde açık iş taleplerinde kadınlara yer verilmektedir. Toplantıda çocuk işçiliği ile mücadele, işgücü piyasası analiz raporu, geçici mevsimlik tarım işçileri ve engelli ve eski hükümlülere hibe destekleri konuları görüşüldü. Valilik Basın

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon