İki Köyünde Hayvan İçmesuyu Tesisleri Tamamlandı

 Aksaray İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım İnşaat Müdürlüğü ekiplerince Yenipınar ve Sevinçli köylerindeki HİS (hayvan içme suyu) tesisleri tamamlandı.

İki Köyünde Hayvan İçmesuyu Tesisleri Tamamlandı

Vali Ali Mantı her iki köyde bulunan büyük ve küçükbaş hayvanların temiz içme suyunun temini için yürütülen çalışmaların tamamlandığını belirterek “İhalesi il özel idaremizce gerçekleştirilmiş olan HİS (hayvan içme suyu) tesislerinin inşaatı tamamlanarak köy halkının hizmetine sunulmuştur. Yenipınar köyümüzdeki tesisten 150 adet büyük baş ile 1.500 adet küçükbaş hayvan, Sevinçli köyümüzdeki tesisten ise 2.640 adet küçükbaş hayvan yararlanacaktır.

Yenipınar köyümüzde hasan dağı eteklerinde drenajdan elde edilen suyun depolanması amacıyla kargır duvar olarak yapılmış olan ve su tutma kapasitesi yetersiz olan 600 m3 su depolama kapasitesine sahip biriktirme havuzu epdm membran ile kaplanmış,30 Mt.uzunluğunda 2 adet yalak yapılarak hayvanların sürekli ve kaliteli içme suyuna kavuşması sağlanmıştır.

Sevinçli köyümüzde ise köyün güney kısmında hayvanların otlatma bölgesinde hayvan İçme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla drenajdan elde edilen suyun depolanması amacıyla 25 m3 su depolama kapasitesine sahip HİS deposu ve 1 adet 15 Mt.uzunluğunda yalak yapılarak hayvanların sürekli ve kaliteli içme suyuna kavuşması sağlanmıştır” dedi. Vali Mantı “Projenin hayata geçirilmesi ile; yörede yetersiz olan hayvan içme suyu ihtiyacı karşılanmış, hayvanların içme suyunu karşılamak üzere uzun mesafe yürümesinden dolayı oluşan et ve süt kayıpları engellenerek yöre çitçisinin gelir seviyesi yükseltilmiş olacaktır” diye konuştu. Haber: M. Erhan Bölükbaş

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı