Hareketli Günler Başladı

 Baharın yaklaşması ile birlikte vatandaşlar evlerinin önüne ve bahçelerine yeni fidan, gül ve çiçek dikmek için peyzajcılara akın etmeye başladı.

Hareketli Günler Başladı

Peyzajcılar; “Fidan dikmek için uygun zaman artık ve havalar ısınmaya başladı. İnsanlar da meyve fidanı ve çiçek tohumu almak için peyzajcıların yolunu tutmaya başladı. İnsanların her türlü ağaç fidesini dikmeye çalıştıklarını söyleyen Peyzajcılar;, “Artık sadece elma, kayısı, kiraz, vişne ekilmekten vazgeçildi. Bunun yanında cennet hurması, yenidünya, nar, gibi değişik meyveleri de ekiyorlar. Bunlar bizim iklimimize pek uygun olmadığı için bazı kişiler bahçesinde tutturamıyor. Bunların mevsime göre sıcaklığının korunması gerekir. Buna dikkat edilmesi gerekir” dedi.

Fidanların nasıl dikilmesi gerektiği konusunda da tavsiyelerde bulunan Peyzajcılar; “Fidan dikerken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Dikilen fidanların çoğu aşı olduğu için aşıların kıbleye bakması gerekir ki, poyraz rüzgârı çıktığı zaman aşı yeri kırılmasın.

Ayrıca kazılan yere fidan konulduktan sonra köklere ilk atılan toprağın güneş görmüş toprak olması gerekir, kazılan yerdeki yaş toprak atılmamalı. Kazılan çukurda aşının olduğu yere kadar kazılmalıdır. Diktikten sonra fidana ilk can suyu verilmelidir. Daha sonra da 1 sene boyunca fazla aşırıya kaçmamak şartı ile sulamasını yapmalıdır” diye konuştu.

Satılan fidanların fiyatlarını da söyleyen Peyzajcılar; “Elma, kayısı, kiraz, erik, armut fidanları 10TL’den başlıyor. Cins oluşlarına göre fiyatlar biraz daha artıyor. Cennet hurması 15 TL, aşı üzüm bağları 10 ile 15 TL arasında, güllerimiz de 5 TL’den başlıyor. Onlar da cins oluşlarına göre artıyor. Onlar da 50 TL’den başlayıp, bin TL’ye kadar çıkıyor. Mevsimlik çiçeklerin tanesi de 2 ile 5 TL arasında. Onlar herkesin bütçesine uygun fiyatta” dediler. Haber: Bayram Aksu

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon