“Hami Projesi” Örnek Projelerle Başladı

 Aksaray’da eğitimin temel hedeflerine ilişkin iş birliği yapmayı mümkün kılan “Hami Projesi’’ kapsamında ortak çalışmalar başladı.

“Hami Projesi” Örnek Projelerle Başladı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aksaray’da ki okullarda 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine yönelik çalışmalara hayat ve destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından özel okul ve devlet okulu eşleştirilerek, ‘sosyal etkinlik’, ‘akademik başarı’ ve ‘Ar-Ge’ konularında ortak çalışmalar yürütmeyi amaçlayan ‘Hami’ projesi, yapılan protokolün ardından eşleşen 52 okulda başlatıldı.  

“Hami” Dönemi İle Güçlü Bağlar Ve Ortak Çalışma 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, söz konusu proje kapsamında mart ayı içerisinde Kılıçarslan İlkokulunda gerçekleştirilen koordinasyon toplantısında, eşleştirilen anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim düzeyinde toplam 52 kurumun idarecileri tarafından imzalanan protokolle belirlenen projeler kapsamında uygulama başlatıldı. Aksaray’da 52 Türkiye genelinde, 78 ilde 2 bin 714 resmi ve özel okulun eşleştiği proje toplam 5 bin 428 okulda yürütülmeye başlandı. Devlet okullarının yanı sıra özel okulların büyük ilgiyle karşıladığı uygulamada Aksaray’da eşleşen okullar arasında ki projeler, gençlerin eğitim öğretim süreçlerinde sosyal girişimcilikle tanışarak, toplumsal problemlere çözüm aramasını sağlayacak çalışmaları içeriyor.

Aksaray’da eşleşen okullar arasında ki projelerden bazıları ise şöyle: Sıfır Atık ve Kodlama İle Sürdürülebilir Çevre, Hayatından Değil Kilolarından Vazgeç, Sanal Kardeşlik, İsar Hareketi, Suyun Enerji Döngüsü- Hür Kuş Elektrik- Dikkat Yaya Var, Ekranla oynama Akranla Oyna, Sen Kodla Herkes Kullansın, Hayatın İçinde Sorumluluk, Ankara’da Sergilenecek.

MEB 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde, özel ve resmi okullar arasındaki sosyal dayanışma ile bütünleşmeyi artırmak için ortak proje ve platformların oluşturulması ve yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesine yönelik iş birlikleri destekleniyor. Projeyle, resmi ve özel okulların etkileşiminin artırılması, eğitim öğretimde öğrencilerin akademik başarı ve sosyal becerilerinin geliştirilmesinin sağlanması, iki kurumsal yapının bir arada eğitimin temel hedefleriyle ilgili iş birliği yapması hedefleniyor. Çalışmanın temel felsefesini ise gönüllülük esasına göre karşılıklı iş birliği oluşturuyor.

Bu kapsamda, okullar karşılıklı olarak, paylaşmaya değer buldukları konularda birbirlerine hamilik yapıyor. "Hami Projesi" kapsamında yapılan çalışmalar arasından belirlenen iyi örneklerin mayısta Ankara'da sergilenmesi planlanıyor. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı