“Güneş Çarpması” Konusunda Uyarı

 AFAD İl Müdürü Cezmi Türkmen yaz aylarının başlamasıyla artması muhtemel güneş çarpması vakalarının önüne geçmek için konuyla ilgili açıklama yaptı.  Türkmen yaptığı açıklamada güneş çarpmasından korunmanın önemine değinerek "Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu vücudun ısı-düzenleyici sisteminin bozulmasına bağlı olarak meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır.

“Güneş Çarpması” Konusunda Uyarı

Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması yüzde (70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir. Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve kızılötesi(enfraruj) ışınlardan oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 11.00-15.00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir" dedi.

Türkmen Güneş Çarpmasının belirtilerini ve korunma yollarını ise şöyle sıraladı:

Belirtileri:

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

Kalp atışları düzensizdir.

Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.  İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.  İmkânlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.  Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir. Haber: Bayram Aksu

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon