Güne Yem Zammıyla Başlayan Üretici Süte Zam İstedi

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, yem fiyatlarına gelen zammın ardından süt üreticisinin zorda kaldığını hatırlatarak süt fiyatlarına Kasım 2019’dan beri tavsiye edilen fiyatın yükseltilmediğini söyledi. Koçak  “Süt fiyatları acilen artırılmalı, üreticide en düşük fiyat 2,8-3 TL arasında olmalıdır" dedi.

Güne Yem Zammıyla Başlayan Üretici Süte Zam İstedi

“Süt Fiyatı Sabitlendi”

Ulusal Süt Konseyi tarafından çiğ süt fiyatlarının 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren brüt 2 lira 30 kuruş olarak belirlendiğini ve daha sonra yapılan toplantıda bu fiyatın 2020 Aralık ayına kadar sabitlendiğini hatırlatan Koçak, “Ulusal  Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek yeni bir tavsiye kararı için bir araya gelmelidir. Çiğ süt fiyatları 14 aylık süre için brüt 2 lira 30 kuruşta sabitlenirken, bu tarihler arasında süt yem fiyatları yüzde 15,4, saman yüzde 21,2, mısır silajı yüzde 21,1, yonca otu ise yüzde 15,2 oranında artmıştır. Maliyetlerdeki bu artışlar üreticilerimizin zor durumda kaldığını açıkça ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

“1 Litre Süre 1,5 Kilo Yem Alınmalı”

“1 litre çiğ süt satan üreticimiz, karşılığında 1.5 kilogram yem alabilmeli, bunun için de üreticide en düşük süt fiyatı 2,8-3 TL arasında olmalıdır” diyen Koçak yem fiyatlarına gelen zammı da değerlendirdi. Koçak “Lütfen rica ediyoruz, biz üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Taşın altına elimizi değil gövdemizi koyuyoruz. Bugün güne bazı yem sanayicilerinin yaptığı zam ile başladık. Yem sanayicisi sanki üreticinin malına, ahırına, çiftliğine ortak gibi davranıyor.

Tarım Kredi Kooperatiflerimiz çok güçlü inanıyoruz ki yem fiyatlarına müdahale edecek güçleri var. Onlar şu dönem %20 indirime gittikleri takdirde inanın fırsatçıların planlarını altüst edecekler” dedi. “Süt yemi bazı bölgelerde yüz lirayı geçti, besi yemi de keza öyle. Lütfen koronavirüsten dolayı bu fırsatçılara göz yummayalım” diyen Koçak “Allah rızası için üreticimizin sesine kulak verin, duyun sesimizi"  ifadelerini kullandı. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı