Geçen Yıl İstihdamda Yüzde 58,2’lik Artış Sağlandı

2019 yılı istihdam rakamları ile “Burası Aksaray, Burada İş Var” Milli İstihdam Seferberliği çalışmaları değerlendirildiği ve Vali Ali Mantı Başkanlığında gerçekleşen Aksaray İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Ocak ayı 1. olağan toplantısı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Geçen Yıl İstihdamda Yüzde 58,2’lik Artış Sağlandı

Toplantıda konuşan Vali Ali Mantı yaptığı açıklamada “İlimizde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ kapsamında kurum ve kuruluşlarımızın iş birlikteliği içerisinde başarılı çalışmalar gerçekleşiyor. Temennimiz istihdamda ön sıralarda yer alan ilimizin bu başarılı pozisyonunu devam ettirmesidir” dedi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş’un sunum yaptığı toplantıda 2019 yılı itibariyle işsizlik rakamları değerlendirildiğinde bölgenin işsizlikte Türkiye ortalamasının altında olup; Aksaray’ında işsizliğin ortalamasını düşüren öncü illerden olduğunu vurguladı. Akkuş; “Genel olarak işe yerleştirme rakamlarında yüzde 58,2’lik bir artış gerçekleşmiştir. Böylelikle nüfusa oranla genel işe yerleştirmede ilimiz Türkiye 4.sü olmuştur” dedi.

12 Aylık dönemde 7.136 kişi işe yerleşti

Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla işverenlerin teşviklerden önemli oranda yararlanarak istihdam gerçekleştirdiklerini belirten Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Akkuş “İŞKUR olarak 12 aylık dönem içerisinde 4.321 işyeri ziyaret edilerek teşviklerimiz anlatılmıştır. Bu kapsamda bilhassa 18 başlıktaki teşviklerimiz imalat sektöründen, farklı sektörlere kadar yoğun ilgi görülmüştür. İşbaşı Eğitim Programları kapsamında 1.238 kişi farklı sektörlerde istihdam edilirken, yine İŞKUR aracılığı ile 12 aylık dönemde 7.136 kişi işe yerleştirilmiştir. Böylelikle işe yerleştirme ve işbaşı eğitim programları kapsamında toplamda 8.374 kişi işe yerleştirilmiştir”  diye konuştu.

144 Engelli Ve Eski Hükümlüye 5,5 Milyon TL Hibe Desteği Sağlandı

Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlülere yönelik 2019 toplamda 144 projenin başarılı bulunduğunu kaydeden İl Müdürü Akkuş; 144 engelli ve eski hükümlünün kendi iş yerlerini kurduklarını ifade etti. İŞKUR tarafından KOSGEB ve çeşitli kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde düzenlenen girişimcilik eğitimlerinde yer alan Engelli vatandaşların %88’i başarılı bulunarak 50.000 TL’ye kadar hibe desteğinden yararlanarak kendiişlerinin patronu olduklarını belirtti. Haber: Bayram Aksu

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı