GÜZELYURT’UN HER YERİ TARİH KOKUYOR

Yeraltı şehirleri, binlerce yıllık kiliseleri ve Manastır Vadisi ile ünlü Güzelyurt İlçesinin her köşesinden adeta tarih çıkıyor.

GÜZELYURT’UN HER YERİ TARİH KOKUYOR

Yer altı şehrine çok yakın bir başka Bezirhane içinde yaklaşık 5 metre uzunluğundaki ağaçtan oyma burgulu direk görenlerin ilgisini çekiyor.

10 bin yıllık kültür şehri Aksaray’ın en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Güzelyurt İlçesinden adeta tarih fışkırmaya devam ediyor. Güzelyurt İlçesinde birçok kişinin bilmediği yüzlerce yıl öncesinden günümüze miras bu sistem görenleri büyülüyor. Bölge halkından edilen bilgiye göre Bezirhane içerisindeki burgulu direk yüzlerce yıl önce yaşayan insanlar tarafından yağ yapmak için kullanılıyordu. İlk görüldüğünde demirden yapıldığı sanılan burgulu direk yakından incelendiğinde çok büyük bir işçilik sonucu ağaçtan yapıldığı anlaşılıyor.

Yüzyıla Işık Tutuyor                                                   

Ala Kilise’nin bitişiğinde kayalara oyularak yapılmış olan Bezirhane’ye, kemerli bir girişle ulaşılıyor. Bezirhane içerisinde, ahşap malzemeden yapılmış bezir yağı havuz teşkilatı bulunuyor. 12-13. yüzyıllar arasına tarihlenen Bezirhane, tek nefli uzunlamasına dikdörtgen planlanmış. Yapının tavan ve duvarlarında yer alan; Vaftiz, Metamorfosis, Fırında Üç İbrani Genci, Deesis, Aziz ve Martirler sahnesinin bulunduğu freskolar aşırı nem sonucu tahrip olduğu görülüyor.

Bezirhane yapıldığı dönemlerde bölge halkının aydınlatmada kullandığı bezir yağı üretimi işlevi gördüğü belirtiliyor. Izgın adı verilen bir ot türünün bezirhanede ezilip işlenmesinin ardından ottan çıkarılan yağın işlenmesi sonucunda bezir yağı elde ediliyor. Elde edilen yağlar, kiliseler, kaya oyma mekanlar ile yeraltı şehirlerinin, kandiller vasıtası ile aydınlatılmasında katkıda bulunuyor. Böylesine geçmiş tarihe ışık tutan dünyanın hiçbir yerinde eşine pek rastlanmayan Bezirhane’nin turizme tanıtılması bekleniyor. Haber: Ziya Koçak

                        

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı