Ertürk “Tarihi Ceza Evi Binası Ranta Kurban Edilmemeli”

CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk Aksaray Belediyesinin pazartesi günü yapacağı olağan üstü toplantı öncesi bazı hususlarda görüşlerini bildirmek için açıklamalarda bulundu.

Ertürk “Tarihi Ceza Evi Binası Ranta Kurban Edilmemeli”

Belediyenin gündeme getirdiği bazı hususları desteklediklerinin altını çizen Ertürk bazı konularda ise itirazları olduğunu söyledi. Toplantı gündeminde olağanüstü çağrıya sebep olacak bir konu göremediklerini ifade eden Ertürk “Belediye Meclisinin 27.04.2020 Pazartesi yapacağı olağanüstü toplantı için bu açıklamayı yapıyoruz. Toplantı çağrı gündemini arkadaşlarımızla değerlendirdik, gündemde doğru bulduğumuz ve desteklediğimiz maddelerde var, Belediyenin kira alacaklarını ertelemesini ve Halk otobüslerine gelir desteği sağlamasını doğru buluyoruz ve teşekkür ediyoruz. Fakat bu maddeleri incelediğimizde meclisi olağanüstü toplantıya çağıracak kadar acil bir durum göremedik, Korona günlerinde Belediye Meclis üyelerini toplantıya çağırıp sağlıklarını riske atmak ne kadar doğrudur?” dedi.

Sosyal Mesafe Uyarısı

“Eğer bu toplantı mutlaka yapılacaksa sosyal mesafe kuralları ihlal edilmeden daha geniş bir salonda Atatürk Kültür Merkezinde yapılmalıdır” önerisinde bulunan Ertürk “Bu basın toplantısını düzenleme nedenimiz Şifahane mahallesinde bulunan Cumhuriyet dönemi eseri olan eski cezaevi binasının yıkılarak hakim ve savcılara lojman yapılması için emsal değişikliği yapılmasıdır. Sayın Adalet Bakanı’na Belediye başkanına ve komisyon üyelerine soruyorum; Hakim ve savcıların lojman ihtiyacı olduğuna inanıyor musunuz? Hükümet iktidara gelir gelmez milletvekili lojmanlarını tasarruf sağlamak ve imtiyaz yaratmamak için satarken şimdi hakim savcılara lojman yapmak kamu kaynaklarını çar çur etmek değil midir? Mevcut Adliye binası fiziki koşullarının yetersizliğinden hizmet veremezken, yeni bina için ödenek ayrılmazken, lojmana nasıl kaynak yaratılacaktır. Aksaray’da toplam 56 hakim savcı görev yaparken 200’ün üstünde konutun yapılacağı bir alan neden lojman olarak ayrılmıştır? Belediye emsal değişikliğini meclise getirirken kamu yararını gerekçe göstermiştir, Soruyorum kamu yararı bunun neresinde? Adliye hizmet binası mı yapılıyor? Vatandaşa bir yararı var mıdır?” sorularını yöneltti.

“Yağmalamaya Müsaade Etmeyin”

Belediye Meclis Üyelerine çağrıda bulunan Ertürk “Tarihi binayı ranta kurban etmeyin, kullanacağınız oylarla cumhuriyet dönemi eserinin yağmalanmasına müsaade etmeyin. Cezaevi binası Azmi Milli, Valilik Binası, Aksaray İdadisi gibi tarihi bir döneme aittir, Cezaevi binası Sinop Cezaevi ile aynı döneme aittir ve Sinop cezaevi gibi korunmalı ve müzeye çevrilmelidir. Hakim ve Savcılara sesleniyorum: sizler için yapılan hukuksuzluğa, tarihi eser talanına izin vermeyin ve kabul etmeyin. Bu değişikliğin Belediye meclisinden geçmeyeceğini umuyorum, meclisten geçmesi durumunda ise konuyu yargıya taşıyacağımızın ve İdare mahkemesine iptal davası açacağımızın bilinmesini istiyorum” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı