Erel, Ege Adalar Sorununu Gündeme Getirdi

 İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

 Erel, Ege Adalar Sorununu Gündeme Getirdi

Erel önergesinde; “Ege Denizi’nde 18 ada ve bir kayalık son birkaç yıldır Yunanistan tarafından işgal edilmiş ve uluslararası anlaşmalara aykırı olarak silahlandırılmıştır. Söz konusu adaların yüzölçümü olarak büyük adalar olmasa da konum olarak Türkiye Cumhuriyeti açısından son derece Ülkemize yakın ve stratejik öneme sahip bir mesafede bulunmaktadırlar. 18 adalar meselesi bugün olmasa dahi gelecekte tehlike oluşturacak, ihmal edilmemesi gereken ciddi bir konudur.” ifadelerini kullandı.  

Milletvekili  Erel; 1996 yılında Kardak Kayalıkları krizi sonrası Ege ve Akdeniz’de 150’nin üzerinde, Türk egemenliğinin altında bulunduğu anlaşılan Ada, Adacık ve Kayalıkların aidiyetini tartışmak ve bu durumu bir sorunmuş gibi lanse edip sayısı 60 ‘ı geçen ‘istikşafı’ görüşmelerde hallediyoruz diyerek, söz konusu adaların işgaline Hükümet tarafından göz yumulduğunu söyledi.  Erel; “İstikşaf görüşmeler Dışişleri’nin kontrolünde devam ederken, Yunan Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı’nın 31 Aralık 2008 günü Türk hava sahasını ihlal ederek, Aydın’a bağlı Bulamaç Adası’na helikopterle inmesi ve  Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas’ın 06 Ocak 2009’da Aydın il sınırları içinde bulunan Eşek Adası’na gelerek Belediye Başkanı’nı ziyaret etmesi kamuoyundan ısrarla gizlenerek örtbas edilmeye çalışılmış, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı kendi internet sitesinde duyurduğu hava sahası ihlalini sitesinden kaldırmak zorunda kalmıştır”  hatırlatmasında bulundu. Milletvekili Erel; “Daha önemlisi Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığından toplantı istemiş ve toplantı arasında bir diplomatın Türk subaylarına ‘İşgalin hükümetin bilgisi dâhilinde’ yapıldığını açıklamış olmasıdır” ifadelerini kullandı. 

92 Bin Kilometrelik Türk Kıta Sahanlığı Yunanistan’a Terkedildi

Milletvekili Erel; geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’ın açıklamalarını da hatırlatarak; “Aslında bu çok derin bir konu, ne tarafından tutsak elimizde kalıyor, Ege'de terk edilen 18 Türk adasının ardından 92 bin kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığı’nın da Yunanistan'a terk edildiği açıklamaları oldukça endişe verici”  şeklinde konuştu. Haber: M. Erhan Bölükbaş

 

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı