“Engelleri Kaldırın, Birlikte Daha Güzel Bir Dünyada Yaşayalım”

 Türkiye Engelliler Derneği Aksaray Şube Başkanı Bekir Kaya 10 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yayınladığı basın açıklamasında; “Engelliler haftası ve 3 Aralık engelliler günü Engellilerin kendini topluma anlatma farkındalık günleridir. Engelliler toplum tarafından fark edilmek, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek umuduyla her alanda seslerini duyurabilmek, görünür olmak için bu günler bir fırsattır” dedi.

“Engelleri Kaldırın, Birlikte Daha Güzel Bir Dünyada Yaşayalım”

Başkan Kaya; Engelliler Geçmiş yıllara kısayla bugün artık engelliler toplumda daha fazla yer bulabilmektedir. Son Yıllarda hükümetimizin yaptığı çok güzel çalışmalar bulunmaktadır Yine Engelliler geçmişe oranla daha fazla imkânlara, hizmete sahiptir. Bunlar ülkemiz ve engelliler adına sevindirici gelişmelerdir. Birçok Özel Kurum, Kamu hizmet binalarımız engellilerimizin erişimine uygun değildir. İlimizde Ulaşabilirlik ve Erişebilirlik konusunda Kamu ve Özel Kurumların daha çok çalışma yapmasını istemekteyiz. Engelli aylıkları, engelli ailelerine verilen evde bakım destekleri ile ilgili uygulamada sıkıntılar yaşanmaktadır. Birçok engelli, sürekli değişen kurallar nedeniyle yeterli ve gerekli sağlık hizmetine sahip değildir. Özellikle Rapor oranlarındaki değişmeler sıkıntı yaratmaktadır.

Engellilerin almak zorunda oldukları ortez, protez, tekerlekli sandalye, işitme cihazı vb. hayatı kolaylaştıran araç ve gereçlerin temini konusundaki sıkıntıları derneklerimiz, Federasyonlarımız, Konfederasyonlarımız hükümetimize çözüm önerilerini sunmaktadır.

Engellilerin sorunları, aslında tüm toplumun sorunlarıdır. Bu günler toplumda Engellilerle beraber yaşamanın empatinin kurulduğu kendimizi anlatma günleridir Bizler Dernekler olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Biz hep şunu söyledik; Biz sadece herkesle eşit şartlarda yaşamak istiyoruz. Yardım edilen değil, hayatı birlikte üreten, birlikte paylaşan olmak istiyoruz. Biz sadece toplumdan ve yönetimlerden daha duyarlı olmalarını istiyoruz. 10 Mayıs Engelliler Haftasında herkese çağrımız açıktır; Engelleri kaldırın, birlikte daha güzel bir dünyada yaşayalım. Tüm dostları Derneğimize bekliyoruz.  Haber: Bayram Aksu

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon